POWRÓT

[EN] 

GALERIA DIZAJN

AKTUALNOŚCI    ARCHIWUM    O GALERII    KONTAKT   


Horoskop dla projektantów na 2017

przedstawia Agata Szydłowska


proj. Jakub Stępnień aka Hakobo

Horoskop dla projektantów na 2017 roku
Agata Szydłowska

Rozpoczynający się 2017 rok będzie rokiem rosnącej specjalizacji. Pojawią się nieznane dotąd dziedziny projektowe zajmujące się obszarami, które do tej pory wymykały się kompetencjom dizajnera. Coraz więcej projektantów i projektantek porzuci tradycyjne, materialne wytwory, takie jak książki, gazety, czy meble, i zacznie projektować usługi, skomplikowane cyfrowe produkty, a także nowe smaki, materiały, faktury. Rosnąca specjalizacja i dywersyfikacja sprawi, że tradycyjne środowiska, takie jak środowisko projektantów grafiki lub produktu, powoli przestaną mieć rację bytu. Okaże się, że instytucje skupiające tak zdefiniowanych specjalistów i występujące w ich imieniu, będą musiały przekształcić się i otworzyć na zmieniające się otoczenie.

Rosnącej specjalizacji i przekształceniom w środowisku projektowym towarzyszyć będzie także zmiana geograficzna. Duże ośrodki miejskie, które dotąd skupiały większość środowisk projektowych i definiowały to, jak wygląda rodzimy dizajn, będą musiały podzielić się władzą z mniejszymi miastami. Brak (chwilowy?) dużych, drukowanych magazynów o dizajnie spowoduje przekształcenia projektowego establishmentu. Liczyć się zaczną małe środowiska, projektanci, którzy nie chodzą na wernisaże, lecz zbierają dużo lajków, projekty niewyróżnione przez „autorytety”, lecz zdobywające popularność metodą aklamacji. I bardzo dobrze, establishment projektowy musi się przesunąć na ławce i zrobić miejsce nowym osobom, nowym środowiskom, nowym pomysłom na dizajn.

Wreszcie, 2017 rok będzie rokiem współpracy. Dywersyfikacja, specjalizacja, powstawanie nowych gałęzi projektowania nie może zaistnieć bez łączenia sił, formowania stałych lub czasowych sojuszy, zaskakujących, transdyscyplinarnych kolaboracji. I nie będą to tylko współprace w ramach projektowania. Z grafikami będą współpracować filozofki, z fizykami – specjalistki od porcelany. Mury dzielące różne dyscypliny staną się coraz mniej szczelne. Specjaliści od nauk ścisłych otworzą się na współpracę z humanistami i projektantami, dzięki czemu powstaną realizacje, które w innym wypadku nie miałyby szansy zaistnieć. Rok 2017 będzie także rokiem współistnienia i współprojektowania realizacji cyfrowych i analogowych. Te dwa światy bardzo się do siebie zbliżą, w każdym jednak wypadku projekty będą starały się wydobyć to, co najbardziej charakterystyczne dla każdego z medium. Dlatego nie bądźmy zdziwieni jeśli coraz częściej będziemy spotykali zespoły projektowe złożone z programistów i introligatorów, a cyfrowe startupy będą współpracowały ze specjalistami od sitodruku lub ceramiki.

Ponieważ rok 2017 będzie rokiem współpracy, tegoroczny horoskop uzupełniony jest o specjalny dział:

Horoskop partnerski

Jeśli jesteś freelancerem lub freelancerką, jest to najprawdopodobniej twój wybór i w ten sposób pracuje ci się najlepiej. Nie przestawaj jednak rozglądać się dookoła, poznawać nowych ludzi, wymieniać się doświadczeniami. W końcu nie musisz od razu zakładać z kimś studia, by zrobić coś razem. Być może jednorazowa kooperacja przy projekcie z utalentowanym rysownikiem lub zdolną programistką wniesie do twojej pracy świeże spojrzenie i nowe inspiracje. Jeśli jesteś w stałym zespole, w tym roku wasza współpraca może niejeden raz was zaskoczyć. Okaże się, że kolega lub koleżanka ze studia ma nowe umiejętności, których jeszcze nie wykorzystywaliście do wspólnych projektów. A może otworzycie drzwi swojej pracowni na specjalistów spoza dyscyplin projektowych? Kto wie, czym może się zakończyć współpraca projektantki z ogrodniczką i specjalistą od genetyki…

2017-01-20

komentarze do wydarzenia [0]

Chwilowo z powodu awarii komentarze sa w konserwacji


BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
PL 50-149 Wrocław
tel. 071/790-25-82
e-mail: info@bwa.wroc.pl

projekt strony © twożywo

starsza wersja strony