POWRÓT

[EN] 

STUDIO

AKTUALNOŚCI    ARCHIWUM    O GALERII    KONTAKT    WIĘCEJ SZTUKI   


Yuji Hamada

TIFF Residency


foto: Yuji Hamada

Yuji Hamada
TIFF Residency

3 listopada – 12 listopada 2016
wernisaż: 3 listopada 2016, godz 19:00

galeria Studio BWA Wrocław
ul. Ruska 46a/301, II piętro

W trakcie trwania wystawy galeria Studio będzie otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 15:00-20:00 (prócz 11 listopada 2016 - Święta Niepodległości).

Przez cały wrzesień TIFF Center będzie gościć na rezydencji artystycznej wyjątkowego fotografa z Japonii – Yujiego Hamadę. W ramach pobytu zorganizowanego we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro/Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016, artysta zrealizuje projekt fotograficzny, dla którego inspiracją stanie się Wrocław oraz region Dolnego Śląska.

Yuji Hamada to jeden z japońskich fotografów młodego pokolenia, którzy budzą dziś coraz większe zainteresowanie na całym świecie. Artysta, reprezentowany między innymi przez galerię PGI w Tokio, jest skupiony na medium fotografii oraz jego strukturze. Szczególnie istotne jest dla niego światło i natura, które dostrzega i obrazuje w niezwykle medytacyjny sposób.

O swoim ostatnim projekcie Gałęzie Yuji pisze: Istnieje japońskie porzekadło, które mówi: „Nie patrzysz na las, kiedy widzisz drzewo”. Kiedy na zaśnieżonej górze w Szwajcarii zobaczyłem gałąź, poczułem cykl życia lasu.

W 2012 roku Yuji Hamada ukończył realizację „Primal Mountain”, projektu zainspirowanego otrzymaną od przyjaciela kartką z obrazem góry. Poprzez długą kontemplację obraz zostaje zredukowany do minimum. Staje się to punktem wyjścia dla cyklu fotografii przedstawiających góry, które po dłuższej obserwacji okazują się być jedynie kawałkiem zgniecionej folii. Yuji posiada unikatową zdolność do patrzenia na świat poprzez jego drobne elementy, a następnie przetwarzanie ich na swoich fotografiach do skali makro, wnikając jednocześnie głęboko w naturę samej fotografii.

Podczas swojego miesięcznego pobytu na Dolnym Śląsku obserwował naszą wielowarstwową codzienność, wyłuskując z niej małe fragmenty, piksele rzeczywistości, których nie dostrzegamy na co dzień. „TSUMUGU // WIR” to prezentacja prac podsumowująca jego pobyt we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Jest to wielowątkowa podróż po unikatowym splocie czasu i miejsc, jakim jest południowo-zachodni kraniec Polski. TSUMUGU ( 紡ぐ ) to japońskie słowo, które w przybliżeniu oznacza coś okręconego dookoła siebie, splątanego. Być może najlepiej oddaje to polskie słowo WIR w jego metaforycznym znaczeniu. Yuji Hamada wrzucony w “wir” Dolnego Śląska stosuje jedyną możliwą taktykę obrony: daje mu się wciągnąć, by obserwować całość od środka. Zapis tego, co dostrzegł, prezentujemy w galerii Studio BWA Wrocław.

Wystawa jest częścią TIFF Residency, czyli pierwszej próby stworzenia rezydencji artystycznej podjętej przez TIFF Center, wspieranej przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro oraz EU Japan Fest. Celem tej współpracy w dalszej perspektywie jest utworzenie pierwszego w Polsce, międzynarodowego i stałego programu rezydencyjnego, który dedykowany będzie artystom zajmującym się medium fotografii.

Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

kurator: Maciej Bujko

2016-10-26

komentarze do wydarzenia [0]

dodaj komentarz


BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
PL 50-149 Wrocław
tel. 071/790-25-82
e-mail: info@bwa.wroc.pl

projekt strony © twożywo

starsza wersja strony