POWRÓT

[EN] 

GALERIA SZKŁA I CERAMIKI

AKTUALNOŚCI    ARCHIWUM    O GALERII    KONTAKT    ARTYŚCI   


Maciej Kasperski / CTRL C, CTRL V

od 14 do 28.06.2007 r.Wystawa będzie prezentacją kolekcji prac ceramicznych pod wspólnym tytułem: Ctrl C, Ctrl V. Tytuł wystawy jest bezpośrednim nawiązaniem do dwóch popularnych skrótów klawiszowych stosowanych w większości programów komputerowych: Ctrl C, Ctrl V (kopiuj, wklej). Prosty gest ręki pozwala w nieskomplikowany sposób skopiować i powtórzyć wybraną informację cyfrową nieskończoną ilość razy. Co w takim razie jest oryginalne, pierwowzór czy kopia? Jaki rodzaj związku łączy przedmiot skopiowany z pierwowzorem?

Na wystawie zostaną zaprezentowane trzy grupy obiektów ceramicznych: Triplex System, Formy Nieużyteczne oraz SVC/HVC. Każda z nich odnosi się do kwestii powtarzalności (kształtu, idei lub gestu). Rytm, powtórzenia, nawiązują do maszynowej reprodukcji. Tytuły poszczególnych prac kojarzą się z technicznym zapisem pewnego procesu czy receptury.

Jednocześnie miękkie, organiczne kształty sugerują dopasowanie do ciała człowieka, przez co oddziaływają one na zmysły, w szczególności na wzrok i dotyk. Chciałbym aby prace te były traktowane jak abstrakcyjne przedmioty użytkowe, które nie dystansują się od odbiorcy a otwierają się, pozwalają na dotyk – jak bliskiej osoby.

Zestawienie cielesności z mechaniczną powtarzalnością zbliżają te prace z szeroko rozumianym pojęciem użyteczności, kojarzącej się z cywilizacją, kulturą materialną. Użyteczność lub jej brak są dla mnie punktem wyjścia do estetycznej analizy formy.

Już przez samo zaprzeczenie użyteczności, podejmowana jest pewna gra rozgrywająca się pomiędzy artystą a odbiorcą. W popularnym rozumieniu, użytecznym jest przedmiot, który można w jakiś sposób wykorzystać dla jakiegokolwiek celu. Użyteczność wiąże się z konkretną czynnością, która określa jej funkcję. Przedmiot użyteczny – przy jednej czynności, staje się bezużyteczny przy innej. Często określając przedmiot mówimy, że albo jest użyteczny albo bezużyteczny, co też jest jego podstawową cechą wartościującą.

Decyzja „patrzeć czy używać” należy również do odbiorcy.


Jeśli miałbym nazwać czy określić w kilku słowach swoją twórczość, użyłbym sformułowania: postindustrialny, cyberużyteczny, racjonalny ekspresjonizm. Postindustrialny czyli poprzemysłowy, cyberużyteczny czyli oparty na użyteczności technicznej, racjonalny czyli intelektualny, ekspresjonistyczny bo dążący do wyrazistego i dynamicznego wyrażenia siebie.

Maciej KasperskiZDJĘCIA Z WERNISAŻU:

2007-05-28

komentarze do wydarzenia [0]

dodaj komentarz


BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
PL 50-149 Wrocław
tel. 071/790-25-82
e-mail: info@bwa.wroc.pl

projekt strony © twożywo

starsza wersja strony