POWRÓT

[EN] 

GALERIA SZKŁA I CERAMIKI

AKTUALNOŚCI    ARCHIWUM    O GALERII    KONTAKT    ARTYŚCI   


Martin MURANICA / LAS

wernisaż wystawy 10 kwietnia 2008 roku o godz. 18:00

Projekt Las prezentowany we wrocławskiej Galerii Szkła i Ceramiki to interaktywna instalacja enviromentalna.
Przestrzeń galerii przechodzi transformację w zamknięty fragment natury, odgrodzony od widza matowymi taflami szkła, przez które przenikają jedynie kontury drzew zlewające się z obrazem prawdziwego lasu.


Widz może się poruszać wyłącznie po niewielkiej przestrzeni wyznaczonej dla niego przez artystę i ograniczonej trzema ścianami, czując się uwięziony i zamknięty w szklanej klatce. Interesujący jest tu paradoks polegający na tym, że często próbujemy anektować do naszej przestrzeni życiowej małe wycinki natury – szklane akwaria z rybami, terraria z gadami i gryzoniami, rośliny uwięzione w doniczkach.


W tym przypadku to my jesteśmy zaanektowani przez przyrodę, uwięzieni w szklanym terrarium, z którego możemy obserwować, a jednocześnie jesteśmy obserwowani.
Na wyciągnięcie ręki mamy zarówno las jak i zachmurzone niebo, a mimo to nie jesteśmy w stanie przekroczyć symbolicznej granicy, jaką stanowi szkło i stopić się z naturą.


Czujemy się osaczeni i bezsilni, pragnąc haptycznego kontaktu z naturą znajdującą się po drugiej stronie napotykamy na chłodną, nieprzenikalną barierę odgradzającą nas od świata, który możemy jedynie oglądać, ale nie jesteśmy w stanie go spenetrować.


Widz zmienia się w podglądacza o ograniczonym przez artystę polu manewru. Nie ma świadomości, że kryjący się za szkłem świat, widziany jedynie przez kontury drzew i ich cienie oraz projekcje wideo może być fikcją, sztucznym tworem iluzyjnie przypominającym naturę, stworzonym przez Martina Múranicę. Artysta wciąga widzów w prowokacyjną grę wyzwalając w nich ciekawość, niepewność, lęk, poczucie izolacji, a przede wszystkim niedosyt i ogromną chęć, żeby przedrzeć się przez szklaną taflę.
Kurator: Agnieszka Kurgan

BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej zaprasza
10 kwietnia 2008 roku, o godz. 18.00
do Galerii Szkła i Ceramiki, pl. Kościuszki 9/10
na wernisaż wystawy

Martina MURANICY
LAS


Wystawa czynna do 10 maja 2008 r.
od pn. do pt. W godz. 11.00 – 18.00
w sob. w godz. 11.00 – 15.00
WERNISAŻ:
fot. Agnieszka Bar

2008-03-31

komentarze do wydarzenia [0]

dodaj komentarz


BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
PL 50-149 Wrocław
tel. 071/790-25-82
e-mail: info@bwa.wroc.pl

projekt strony © twożywo

starsza wersja strony