POWRÓT

[EN] 

STUDIO

AKTUALNOŚCI    ARCHIWUM    O GALERII    KONTAKT    WIĘCEJ SZTUKI   


WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE

22 marca 2012, czwartek o godz. 19.00


Agnieszka Piksa, Beata Rojek, Anna Rymarz, Jaga Słowińska we współpracy z Piotrem Matkowskim

wystawa od 22 marca do 6 kwietnia w Studio BWA
otwarcie: 22 marca 2012, czwartek o godz. 19.00 + pokaz z Bajarkami
kurator: Paweł Jarodzki
wstęp wolny
www.wszystkobedziedobrze.com


Tymi słowami zostajemy zwabieni do opowieści o szczęściu, w której ckliwe piosenki i widoki zachodów słońca splątane są ze scenami religijnych objawień, aktów przemocy, fragmentami bajek, pokazami kulturystycznymi i rejestracją klęsk żywiołowych. Konglomerat filmów z youtube’a, zamieszczony przez Beatę Rojek, Annę Rymarz, Jagę Słowińską i Agnieszkę Piksę na stronie www.wszystkobedziedobrze.com, jest dla ich wspólnego projektu punktem wyjścia. To multimedialny referat na temat pewnego zbiorowego wyobrażenia, z którego kilka wątków zostaje wysnutych i rozwiniętych w postaci wystawy.

Niedawno skończyły studia, wsłuchane w opowieści, że to co robią ma sens i że wszystko będzie dobrze. We cztery poddają się tej narracji, którą wszyscy jesteśmy karmieni i tworzą na jej temat narrację własną. Opowiadanie bajek przez osoby dorosłe, oczywiście poza tymi kierowanymi do dzieci, jest synonimem co najmniej opowiadania bzdur. Ale przecież wciąż krążą między nami różne historie, które z jednej strony opisują rzeczy, które podobno miały się wydarzyć, a z drugiej strony coś obiecują. Krążą od właściwie zawsze, gdzieś między ludźmi i mogą istnieć tylko dzięki ich powtarzaniu. Właśnie dzięki nim wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Te wszystkie historie służą zaklinaniu rzeczywistości. (...)
Wraz z ustrojową transformacją odrzuciliśmy dawne mity, które stały się archaicznymi talizmanami, pluszowym misiem do przytulania w ciemną noc. Wystawa przygotowana przez cztery dziewczyny jest propozycją zmysłowego doświadczenia zmagań z poprzeczką ustawioną w zupełnie nowym miejscu. Jest emocjonalnym torem przeszkód i krytyczną próbą ingerencji w tę nową opowieść, której jako przedstawicielki pokolenia wychowanego w latach 90. zostały poddane. Gdy braki i szarość poprzedniego systemu zalane zostały kolorowym morzem nieograniczonych możliwości, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki i zależne wyłącznie od nas samych, dla części z nas rozpoczęła się rozpaczliwa walka o utrzymanie się na jego powierzchni. Ale być może wszystkie starcia z rzeczywistością, wraz z wpisanymi w nią powodzeniami, porażkami i ostatecznym pogodzeniem, są sobie równe banałem?


Agnieszka Piksa
Mieszkam na prowincji, ale dość dużo podróżuję. Zajmuję się komiksowymi adaptacjami literatury pięknej i tekstów amatorskich.

Beata Rojek
Zajmuję się malarstwem i rysunkiem animowanym. Dezorientuje mnie pustka, a istotę rzeczy odnajduję w drgającym nagromadzeniu zazębiających się bodźców.

Anna Rymarz
Próbuję zmierzyć się z ideą 'disnejowskiego' szczęścia. Nie naciskałabym na fakt, że jesteśmy dziewczętami, ale tego się w sumie nie da ukryć.

Jaga Słowińska
Zajmuję się sztuką video i rysunkiem. W swoich pracach często nawiązuję do idei cyklu. Intryguje mnie opresyjny model szczęścia, nuda i melancholia. Wraz z Piotrem Matkowskim współtworzę audio wizualną grupę HOV.Wystawa częściowo zrealizowana w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sponsor wystawy:

2012-03-26

komentarze do wydarzenia [0]

dodaj komentarz


BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
PL 50-149 Wrocław
tel. 071/790-25-82
e-mail: info@bwa.wroc.pl

projekt strony © twożywo

starsza wersja strony