POWRÓT

[EN] 

GALERIA AWANGARDA

AKTUALNOŚCI    ARCHIWUM    O GALERII    KONTAKT    WYKŁADY   


WINNING

wystawa Piotra Kmity, wernisaż 5.10.2012, godz. 19.00
Piotr Kmita
WINNING


galeria Awangarda (ul.Wita Stwosza 32)
wernisaż 5.10.2012, piątek, godz. 19.00
wystawa 05.10-23.11.2012


wt. - nd. godz. 11.00-18.00
w środy wstęp wolny
bilety 8 i 4 zł

kuratorka: Joanna StembalskaWystawa Kmity nie jest o zwyciężaniu, a raczej o niemożliwości zajęcia upragnionego, pierwszego miejsca. Co z tego, że się coś wymyśliło, jeżeli się pochodzi z kraju celebrującego klęski, zawsze nasz sukces, ktoś nam zabierze.

Autor, pozornie osiągnął sukces. Skończył nie tak dawno studia, w tym roku został wyróżniony nagrodą Warto przez wrocławską edycję Gazety Wyborczej a nawet wymyślił, co najmniej jedno kultowe hasło. I może na tym fakcie warto się przez chwilę skupić. To właśnie Piotr Kmita, debiutował brawurowo przed laty obrazem stylistycznie nawiązującym do prac Wilhema Sasnala, z tekstem "Sasnal to przy mnie krasnal". Nie chciał tym bynajmniej nikogo obrażać, chciał tylko pokazać, że jak każdy młody, ambitny artysta, potrafi przeciwstawić się uznanym autorytetom. Ten gest został jednak zauważony i jako bardzo chwytliwy, został bezwstydnie ukradziony przez właśnie powstającą grupę anonimowych buntowników, The Krasnals.

Być może wielu by się w takiej sytuacji załamało. Kmita jednak, w sposób dowcipny i z dużym smakiem (czego raczej można odmówić grupie The Krasnals), celebruje własne porażki oraz porażki innych. Na wystawie pokazuje zestaw filmów z nieszczerymi uśmiechami gwiazd hollywoodzkich, które właśnie dowiedziały się, że nie dostaną upragnionego Oscara. Ten moment słodko-gorzkiej porażki przewija się przez całą wystawę. Autor opowiada o sukcesie w świecie sztuki, który jest zupełnie ignorowany przez tak zwaną milczącą większość. Mówi nam, że pierwsze miejsce jest przeznaczone tylko dla nielicznych. A witające wchodzących, zmodyfikowane podium, już pokazuje, że nie będzie łatwo, a nawet, że sukces jest nieosiągalny.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z bijącego rekordy w internecie filmiku zmontowanego z wywiadów z amerykańskim aktorem o nazwisku Charlie Sheen. Jeżeli jesteście ciekawi, sprawdźćie na youtubie. Powtarza się w nim bez końca słowo WINNING, co jest tak fascynujące, że ktoś postarał się nawet stworzyć na tej kanwie całkiem zabawną piosenkę.

Dlaczego Charlie Sheen i Winning? Bo chodzi o historię przyswajania amerykańskiego snu, który wbrew pozorom, śnimy wszyscy. Oglądamy filmy, uczestniczymy w świecie sztuki albo tylko chcemy spędzić wczasy w tropikalnym raju i kupić mieszkanie w strzeżonym osiedlu na kredyt.

tekst: Paweł JarodzkiPiotr Kmita: urodzony w 1981 w Kłodzku. Absolwent ASP we Wrocławiu. W swej twórczości posługuje się różnego rodzaju środkami formalnymi (malarstwo, grafika, instalacja), w których używa do komentowania szerokiego wachlarza problemów, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca artysty we współczesnym świecie. W pełnych zdystansowanej ironii realizacjach, nie boi się konfrontacji z artystycznymi autorytetami.

PATRONAT:Relacja z otwarcia:


fot. N.N.Martin, Piotr Milanowicz

2012-10-09

komentarze do wydarzenia [0]

dodaj komentarz


BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
PL 50-149 Wrocław
tel. 071/790-25-82
e-mail: info@bwa.wroc.pl

projekt strony © twożywo

starsza wersja strony