POWRÓT

[EN] 

GALERIA AWANGARDA

AKTUALNOŚCI    ARCHIWUM    O GALERII    KONTAKT    WYKŁADY   


À la recherche de la bohème perdue

16-18 czerwca 2013, ogród galerii AwangardaÀ la recherche de la bohème perdue

16-18 czerwca 2013
wernisaż: 18 czerwca 2013, godz. 18.00
podczas otwarcia wystąpi: Edoshův Kurník

ogród galerii Awangarda l ul. Wita Stwosza 32

Od 16 do 18 czerwca w ogrodzie galerii Awangarda staną namioty ruchomej platformy artystycznej, której trasa wiedzie przez kraje środkowej Europy, od Neuchatel, przez Zurich, Wrocław, Ostrawę, Kolin, do Pragi.

Projekt, który powstał z inicjatywy powołanego do życia przez Marka Divo - instytutu D.I.V.O. (czytaj dalej) we współpracy z Centre d’art, Neuchâtel i instytucjami-gospodarzami w Europie, ma na celu pobudzanie interakcji i dyskusji pomiędzy przedstawicielami współczesnej sceny artystycznej regionu, z naturalnym punktem ciężkości umiejscowionym pomiędzy Republiką Czeską i Szwajcarią. Punktem wyjścia dla działań platformy jest obserwacja osadzonego w tradycji kontrkulturowej, alternatywnego aktywizmu w obszarze sztuk wizualnych i performansu, począwszy od cezury 1989 roku do dziś.

W każdym z sześciu przystanków powstaje tymczasowa baza składająca się z namiotów i pojazdu, będącego symbolem mobilnego charakteru projektu. Służyć będzie ona jako scenografia i miejsce, w którym zaproszeni artyści tworzyć będą wyjątkową atmosferę wypełnioną twórczymi działaniami: warsztatami, performansami, koncertami i spotkaniami z osobami zainteresowanymi współdziałaniem i wymianą idei.

W działaniach platformy uczestniczą w każdym z miast miejscowi artyści i instytucje a powstająca z ich udziałem instalacja powstaje jako rosnąca wystawa. Pojazdy, namioty i wszystkie dzieła sztuki, które zostaną przyłączone do mobilnej platformy kulturalnej, finalnie będą pokazane w Galerii NTK w Pradze.

***

Pojecie "byłego wschodu" oczywiście jest dziś zupełnie anachroniczne, jako operujące w politycznym polu, które już nie istnieje. Jak zwykle nasza pozycja definiowana jest z punktu widzenia, który okerśla się wobec byłego wschodniego bloku, dlaczego więc nie określamy jej jako "byłego zachodu"? Czy nawiedzone duchami przeszłości pojęcie wschodu trwa jedynie z powodu naszej niezdolności do definiowania nowych pojęć które uchwyciłyby naszą współczesność? Czy może chołubimy nostalgię mając nadzieję na nawiązanie do ducha dawno minionych ideologii?
Wraz z upadkiem wschodniego bloku upadł podział na dwie konstrukcje ieologiczne. Zahamowana przez żelazną kurtynę wymiana kulturalna była powodem narastającej nostalgii nakierowanej na miejsca których nie mogliśmy odwiedzić. Może dlatego dziś chcemy powrócić do miejsc, które wydają nam się mniej opanowane przez cyniczną postmodernistyczną defnicję współczesnej rzeczywistości społecznej. Tak długo jak nie wynaleziemy czegoś lepszego od postmodernizmu, musimy mierzyć się z naszym udziałem w tej nostalgii.

(fragment tekstu programowego)

***Więcej informacji o założeniach ideowych projektu i działaniach zaproszonych artystów przeczytać można na blogu: TUTAJ

Artyści zaproszeni do udziału w projekcie we Wrocławiu:

Jérémy Chevalier
Emmanuel Paxon Dupasquier
Miss Sulfuric
Svenja Plass
Krystian Truth Czaplicki


Współpraca:

2013-06-10

komentarze do wydarzenia [0]

dodaj komentarz


BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
PL 50-149 Wrocław
tel. 071/790-25-82
e-mail: info@bwa.wroc.pl

projekt strony © twożywo

starsza wersja strony