Studio Mistrzów: lista uczestników i uczestniczek


W imieniu zespołu BWA Wrocław​ oraz Joanny Rajkowskiej ogłaszamy listę uczestników i uczestniczek projektu Nagi Nerw (2020/2021) w BWA Wrocław w ramach Studio Mistrzów.

Wystawa Nagi nerw opisuje rzeczywistość drugiej dekady XXI wieku roku, ryzykując zaangażowanie w życie, jego ulotność i kruchość, jego śmiertelność. Chcemy mówić o tym, co jest żywym doświadczeniem, a nie zilustrowaną tezą. Nie wyjaśniamy, nie diagnozujemy i nie wskazujemy winnych. Używamy materialności naszych ciał po to, żeby przeżyć i dokonać zapisu unikalnego momentu i unikalnej sytuacji, jaką chcemy stworzyć na potrzeby Nagiego nerwu. Chcemy wejść w materię życia bez pancerza i środków bezpieczeństwa, tacy jacy jesteśmy, nieuzbrojeni.

Wreszcie, Nagi nerw to wystawa skupiona na materii, zarówno materii naszych ciał, będących częścią ekosystemów utrzymujących nas przy życiu, jak i materii wszelkich otaczających nas bytów. Tym samym to wystawa o relacjach, potencjach, o słabości, niemocy, o tym co niedojrzałe lub przejrzałe, o niespełnieniach i o zależności. A także o relacjach i świadomości naszego miejsca w systemach społecznych i ekologiach planety.

Zaproszeni artyści:

Katka Blajchert
Paweł Błęcki
Pamela Bożek
Marianka Grabska
Katarzyna Hołdys
Jakub Jakubowicz
Kamila Kobierzyńska
Daniel Kotowski
Mateusz Kowalczyk
Kacper Lecnim
Paulina Pankiewicz
Dominika Piętak
Przemek Piniak
Magdalena Romanowska
Irmina Rusicka
Ala Savashevich
Agata Siniarska
Victoria Tofan

Było mi bardzo ciężko dokonać wyboru artystów. Napisałam więc tekst, żeby zobaczyć, co dzieje się w mojej głowie i zrozumieć, czym podświadomie kieruję się w moich decyzjach. Wybory tego typu nigdy nie są słuszne, obcinają wiele postaw, nie dlatego, że są niewystarczająco umotywowane, odważne czy po prostu dobre, a dlatego, że domknięcie kierunku wystawy wymaga odrzucenia tego, co do niego nie pasuje. Przepraszam Was, jeśli te wybory Was rozczarowały. Przepraszam też za totalnie stresującą i niesymetryczną sytuację „przesłuchań”. Siedem minut to niedużo na przedstawienie najważniejszych kierunków myślenia i działania. Mam nadzieję, że i tak pożeglujecie szczęśliwie w przyszłość.

Joanna Rajkowska

...