BIURO. Wrocław

Wrocław to miasto wyobrażone, powstałe z niczego. Szczególnie gościnne dla fantazmatów i miejskich legend. Swastyka w zworniku Hali Stulecia, dzielnice założone na rzutach symboli III Rzeszy, zalane wodami gruntowymi podziemne labirynty – wszystkie te mity, choć wyśmiane, ciągle ujawniają symptomatyczne wychylenie Wrocławia w stronę podszytej traumą fikcyjnej narracji, z której w latach 80. kpił Legendarny Luxus i Surrealizm Socjalistyczny Majora Fydrycha. Wrocławska lokalność rodzi się na przecięciu fikcji i autentycznych historii. Wrocław do niedawna okrzyknięty polską stolicą punka i skłotingu, kojarzony z wolnościowym, niezależnym potencjałem, zmienia się, jak wszystko co żywe. Emocjonalny związek z miastem nie pozwala dokonać rzetelnej oceny. Tradycja kulturowej alternatywy to wartość, na której chce się budować, z drugiej strony być może kolejny miejski mit.

W środku m.in.:
O swoich mieszkaniach i miejscach pracy opowiadają wrocławscy twórcy i aktywiści
Jak Breslau stało się Wrocławiem – tekst Jacka Schodowskiego
Rozmowa z Jackiem Jankowskim (Pontonem) o szczelinach w mieście
Historia wrocławskich skłotów wg Huberta Kostkiewicza
Chcesz coś robić? To robisz i tyle – wywiad z Dominiką Łabądź, założycielką galerii U
Wywiad ze Stowarzyszeniem Nomada
O dwóch, trochę zapomnianych filmach dziejących się we Wrocławiu opowiada Maciej Bączyk

Prace wizualne: Hubert Kielan / Michał Grzegorzek, Piotr Kmita, Jerzy Kosałka, Sonia Mielnikiewicz, Dominik Podsiadły, Marcin Siehankiewicz, Stanisław Sielicki, Piotr Skiba, Kama Sokolnicka, Antoni Wajda, Jacek Zachodny

BIURO dostępne w galeriach BWA Wrocław, galeriach sztuki w całej Polsce i najlepszych księgarniach artystycznych, egzemplarz 1 PLN (+ koszt wysyłki).

Zamówienia: ksiegarnia@bwa.wroc.pl

Numer został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

...