30 lat Konkursu Gepperta. Wystawa i sympozjum

30 LAT KONKURSU GEPPERTA
Wystawa jubileuszowa Geppert – Sprawdzam / Bez tytułu 
13. Seminarium kwalifikacyjne

17.10–24.11.2019
otwarte prezentacje seminarium: czwartek, 17.10.2019, godz. 11.00–17.00
wernisaż wystawy: piątek, 18.10.2019, godz. 18.00

galeria BWA Wrocław Główny
antresola Dworca PKP
ul. Piłsudskiego 105


W tym roku obchodzimy 30 lat Konkursu Gepperta – jednego z najważniejszych wydarzeń dla wyróżniających się młodych polskich malarzy.

Konkurs Gepperta jest przedsięwzięciem o zasięgu ogólnopolskim, poświęconym młodemu malarstwu. Powstał w kręgu wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i stopniowo rozszerzał swój zasięg obejmując całą krajową scenę artystyczną. Jego głównym celem jest przedstawienie możliwie pełnej panoramy zjawisk aktualnie zachodzących w różnych ośrodkach w kraju oraz promocja debiutujących twórców.

Konkurs odbywający się nieprzerwanie od 1989 roku, czyli od trzydziestu lat, roku jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce. Do udziału w konkursie uczestników zgłasza grono Ekspertów wywodzących się z ośrodków sztuki z całego kraju (reprezentantów uczelni artystycznych, prominentnych publicznych instytucji wystawienniczych oraz galerii prywatnych) podczas sympozjum, które odbędzie się w październiku 2019 roku. Wybór następnie podlega ocenie Jury w trakcie wystawy konkursowej zaplanowanej na marzec 2020 roku. Jubileuszowe kwalifikacje do Konkursu będą mieć charakter otwartego dla publiczności Sympozjum, podczas którego poznamy propozycje do wystawy konkursowej i będziemy świadkami wyłonienia listy jej przyszłorocznych uczestników.

Luka Rayski, Nyarlathotep – Snakes in the Hand, foto: Adam Gut, dzięki uprzejmości Galerii Szydłowski i artysty

Na 30-lecie Konkursu Gepperta przygotowana została również wystawa jubileuszowa Geppert – Sprawdzam / Bez tytułu, która jest prezentacją najnowszych realizacji laureatów nagrody głównej wszystkich poprzednich dwunastu edycji Konkursu Gepperta. Tytuł, a w zasadzie jego brak, odnosi się do niejednoznacznego statusu konkursów artystycznych. Czy są to przeglądy najlepszej sztuki? Czy faktycznie są trampoliną dla młodych twórców? Co oznacza udział w konkursie zdefiniowanym jako malarski? Czy można jednoznacznie uznać, że jego uczestnicy po latach faktycznie odnieśli sukces? Jaki jest sens formowania ich w grupę?

Trzynastu artystów i artystek, którzy biorą udział w wystawie Geppert – Sprawdzam / Bez tytułu (2019), to niekoniecznie malarze. Niektórzy dawno już odeszli już od tego medium, inni wręcz nigdy nie definiowali się poprzez jego pryzmat. A jednak fakt uczestnictwa w Konkursie Gepperta już na zawsze został odnotowany w ich artystycznym życiorysie. Ta ekspozycja jest także próbą instytucjonalnego autokrytycyzmu. Za nami dwanaście edycji Konkursu Gepperta – opowiada kuratorka wystawy Alicja Klimczak-Dobrzaniecka – który przeszedł długą drogę od wewnątrzuczelnianej imprezy do jednego z ważniejszych konkursów w kraju. Prezentacja najnowszych dokonań laureatów to możliwość krytycznego przyjrzenia się roli, jaką pełni ten konkurs, a w konsekwencji okazja do namysłu nad zmianami, które mogłyby pomóc w ulepszeniu jego formuły. 

Agnieszka Polska, Co Słonko widziało (klatka z filmu), 2017, dzięki uprzejmości artystki

Symboliczne rozliczenie z przeszłością może być także odczytywane w kontekście nowego rozdziału w dziejach instytucji: podsumowanie 30 lat Konkursu Gepperta oraz 13. edycja seminarium odbędzie się w nowych przestrzeniach dworca PKP. Konkurs, który był dotychczas jedną z flagowych cyklicznych wydarzeń galerii Awangarda, przejdzie swego rodzaju rebranding. Jego przeniesienie w nowe miejsce będzie łącznikiem pomiędzy nowym programem galerii a jednocześnie nawiązaniem do tradycji programowej pałacu Hatzfeldów.

Wernisażowi wystawy Geppert – Sprawdzam / Bez tytułu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy Najlepsze Dyplomy ASP 2019, która zaprezentuje najlepsze prace absolwentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.


Cezary Poniatowski, Untitled, 2018

PROGRAM

czwartek, 17.10

godz. 11.00–17.00 | Otwarte prezentacje uczestników 13. Konkursu Gepperta
Akademia Sztuk Pięknych, ul Traugutta 19/21

piątek, 18.10

godz. 10.00–17.00 | Obrady zamknięte jury konkursu
Akademia Sztuk Pięknych, ul Traugutta 19/21

godz. 18.00 | Ogłoszenie nominowanych 13. Konkursu Gepperta oraz uczestników wystawy w 2020 roku. Wernisaż wystawy Geppert–Sprawdzam! / Bez tytułu oraz Sztuka Przejścia. Najlepsze Dyplomy ASP we Wrocławiu 2019 
galeria BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105

sobota, 19.10, godz. 15.00 | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Geppert–Sprawdzam! / Bez tytułu
galeria BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105


artyści wystawy jubileuszowej: Zbiok Czajkowski, Jacek Dłużewski, Kle Mens, Kasia Kmita, Barbara Kuciapska, Olga Lewicka, Marzena Nowak, Agnieszka Polska, Cezary Poniatowski, Luka Rayski, Zbigniew Rogalski, Urszula Wilk, Zorka Wollny
kuratorka wystawy: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

eksperci sympozjum: Barbara Bańda, Anna Bąk, Michał Bieniek, Marta Borgosz, Jerzy Hejnowicz, Delfina Jałowik, Dominika Kowynia, Karolina Leśnik, Ewa Łączyńska-Widz, Jan Mioduszewski, , Zbigniew Rogalski, Joanna Rzepka-Dziedzic, Jadwiga Sawicka, Waldemar Tatarczuk, Sławomir Toman, Gabriela Warzycka-Tutak, Aleksy Wójtowicz, Marcin Zawicki

kuratorki Konkursu: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Anna Kołodziejczyk

współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
patroni medialni: Tygodnik Przegląd, Magazyn SZUM, RynekiSztuka.pl, Artinfo.pl

identyfikacja wizualna: Mateusz Zieleniewski, Séastien Millot

...