Biuro Wysp Znalezionych. Scena Artystyczna 20. MFF Nowe Horyzonty

Biuro Wysp Znalezionych
Scena Artystyczna 20. MFF Nowe Horyzonty

6.11.2020-13.03.2021

galeria Studio BWA Wrocław
ul. Ruska 46a/III piętro


Scena Artystyczna MFF Nowe Horyzonty już po raz szósty gości w BWA Wrocław. Jak co roku, prezentowana wystawa jest galeryjnym przedłużeniem poszukiwań prowadzonych na festiwalu filmowym. Tegoroczna prezentacja jest „archipelagiem wysp”.

Każda wyspa jest wymyślona, a jednak istnieje. Każda jest osobnym miejscem w galerii. Żadna nie jest bezludna, ale każda została stworzona przez jedną osobę, i tylko jedną osobę naraz może pomieścić. Do stworzenia projektów wysp, ich topografii i geologii, zaproszone zostały artystki i artyści, ludzie filmu i różnych dyscyplin sztuk wizualnych. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy kuratorzy zadali pytanie, które jest parafrazą kwestii: co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę? W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o zabieranie, lecz pozostawienie czegoś na wyspie.

Każda wyspa jest wymyślona, a jednak istnieje. Każda jest osobnym miejscem w galerii. Żadna nie jest bezludna, ale każda została stworzona przez jedną osobę, i tylko jedną osobę naraz może pomieścić. Do stworzenia projektów wysp, ich topografii i geologii, zaproszone zostały artystki i artyści, ludzie filmu i różnych dyscyplin sztuk wizualnych. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy kuratorzy zadali pytanie, które jest parafrazą kwestii: co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę? W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o zabieranie, lecz pozostawienie czegoś na wyspie. Topografia wystawy – pejzaż archipelagu, który stanowi federację miejsc – odbija coś z paradoksalnej kondycji współczesności. Na wymyślenie i tworzenie wysp można spojrzeć jak na ćwiczenie z terramorfowania. Ta praktyka również nie zaczęła się wczoraj: od czasów Thomasa Moore’a wyspy – zwłaszcza te wyimaginowane – należały do ulubionych terytoriów twórców utopii. Były symbolicznymi poligonami do przeprowadzania ćwiczeń z myślenia o alternatywach dla status quo. Świat wciąż domaga się wymyślania od nowa, dziś bardziej niż kiedykolwiek; wyobrażenie wyspy może się okazać w tej pracy przydatnym narzędziem.

Wieczór otwarcia: piątek, 6.11.2020, godz. 18.00-23:59

Wystawę udostępniamy w piątek (6.11.2020) o godzinie 18:00. Tego dnia zostaną także wydłużone godziny otwarcia galerii Studio aż do 23:59. 
 
Przez cały wieczór otwarcia obecni w galerii Studio będą również kurator i kuratorki wystawy – Ewa Szablowska, Stach Szabłowski i Joanna Stembalska, którzy oprowadzać po wystawie będą indywidualnie lub w małych grupach.
 
Zgodnie z aktualnie obowiązującym regulaminem w galerii Studio, w jednym momencie, może przebywać maksymalnie 10 osób. Obowiązuje noszenie maski oraz dezynfekcja rąk przed wejściem.
 
Uwaga! Wystawa ponownie czynna dla zwiedzających od 10.02.2021. Wydłużamy czas trwania wystawy do 13.03.2021.

Artyści i arystki: Oskar Alegria, Kornel Janczy, Honorata Martin, Ann Oren, Liliana Piskorska, Ben Rivers & Ben Russell
Kurator i kuratorki: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski, Joanna Stembalska
Przestrzeń wystawy: Fabien Lédé

Współorganizator: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty  

WIRTUALNY SPACER: BIURO WYSP ZNALEZIONYCH w galerii Studio BWA Wrocław

...