Co, za ile i dlaczego, czyli jak reaguje rynek sztuki

Co, za ile i dlaczego, czyli jak reaguje rynek sztuki
Dyskusja i promocja książki

05.08.2020, środa, godz. 18.00

galeria BWA Wrocław Główny
antresola na Dworcu PKP
ul. Piłsudskiego 105


Zapraszamy do galerii BWA Wrocław Główny na spotkanie z Wojciechem Szafrańskim i Piotrem Bazylko – ekspertami zajmującymi się rynkiem sztuki w Polsce, połączone z promocją książki Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej.

Kolekcjonowanie dzieł sztuki jak i sama fascynacja obiektem artystycznym, towarzyszy człowiekowi od wieków. W ostatnim czasie wiele się jednak zmieniło i kolekcjonowanie nie jest już tylko oznaką majętności, stało się również pokazem własnych upodobań, dostępnym dla szerszego grona. Sam rynek sztuki jest jedną z najprężniej działających gałęzi ekonomicznych współczesnej sztuki. Nie tak dawno Chrisite’s (jeden z najsławniejszych domów aukcyjnych na świecie) zorganizował pierwszą globalną i transmitowaną “na żywo” aukcję sztuki w XX wieku, stwarzając nową rzeczywistość rynkową. Czy świat rynku sztuki faktycznie jest to tylko „hermetyczny światek”? Jakie są jego mechanizmy? Jak reaguje rynek sztuki w rzeczywistości postpandemicznej?

Zapraszamy na spotkanie z dwójką ekspertów: Wojciechem Szafrańskim – prawnikiem specjalizującym się w rynku sztuki oraz zagadnieniach prawno-ekonomicznych obrotu dziełami sztuki oraz Piotrem Bazylko, który wraz z Krzysztofem Masiewiczem jest autorem książek Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej oraz Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej. Spotkanie połączone będzie z promocją ich ostatniej książki, o której autorzy piszą we wstępie: Publikacja ma zachęcić do kolekcjonowania sztuki najnowszej i pokazać, że nie jest to takie trudne, a na pewno jest fascynujące. Przewodnik w znakomitej większości opiera się na naszych osobistych doświadczeniach. Nie jest to książka napisana przez stojących z boku obserwatorów polskiego czy międzynarodowego rynku sztuki, ale przez osoby, które od prawie dwóch dekad współtworzą go i na nim działają.

Spotkanie poprowadzi Alicja Klimczak-Dobrzaniecka.

Ze względu na obowiązujące przepisy sanitarno-epidemiologiczne ilość osób biorących udział w spotkaniu jest ograniczona. Prosimy o przychodzenie punktualnie oraz zaopatrzeniu się w maseczkę. Zapraszamy również na transmisję online ze spotkania na profilu galerii BWA Wrocław Główny i BWA Wrocław.

O rozmówcach:

Wojciech Szafrański – doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewiczaw Poznaniu, ekspert rynku sztuki, historyk prawa, specjalizujący się w zagadnieniach prawno-ekonomicznych obrotu dziełami sztuki, ochrony dziedzictwa kultury oraz kodyfikacji prawa w XVIII wieku, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji UAM oraz Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie ocen i wycen zabytków ruchomych. Współpracuje z instytucjami państwowymi w zakresie przeciwdziałania i ścigania przestępstw przeciwko dziedzictwu, w szczególności fałszerstw, kradzieży dzieł sztuki oraz patologii na rynku sztuki, a także ocen i wycen dzieł sztuki. W latach 2014–2018 członek Zespołów Sterujących w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Regionalne kolekcje sztuki współczesnej oraz Narodowe kolekcje sztuki współczesnej (jako doradca ds. rynku sztuki). Członek Komisji Nabytków Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz Rady Programowej Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Członek TEAM UNESCO Chair on Cultural Property Law. Komentator spraw z zakresu rynku dzieł sztuki w audycji OFF Czarek w  TOK FM. W 2018 został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2019 r. Komandorią Missio Reconciliationis. 

Piotr Bazylko – kolekcjoner sztuki najnowszej, współautor bloga poświęconego kolekcjonowaniu sztuki najnowszej www.artbazaar.blogspot.com. Przez ponad 10 lat był dziennikarzem w telewizji, prasie oraz agencji informacyjnej. Był szefem Reuters Serwis Polska – polskojęzycznego serwisu największej agencji ekonomicznej na świecie. Stypendysta The Fund for International Studies Bard College (1992) oraz The Fund for American Studies-Georgetown University (1993). Jest również współautorem (wraz z Krzysztofem Masiewiczem) książek „Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej”, „77 dzieł sztuki z historią” i „Sztuka musi działać! Rozmowy o Andrzeju Wróblewskim”, “Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej 2” oraz autorem wielu tekstów na temat kolekcjonowania sztuki. Od 2001 roku zajmuje się strategicznym doradztwem komunikacyjnym i wizerunkowym. Jest kolekcjonerem sztuki najnowszej i ekspertem w tej dziedzinie. 

Więcej o książce Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej 2 na stronie Fundacji Bęc Zmiana.

...