Cover awArts 2018 Wro – najlepsze okładki płytowe

Cover awArts 2018 Wro – najlepsze okładki płytowe

20.09–24.11.2019
wernisaż: piątek, 20.09.2019, godz. 19.00

galeria Dizajn BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2–4


Dawid Podsiadło, Małomiasteczkowy (Bartek Walczuk, Jacek Kołodziejski)

Wrocław będzie szóstym i ostatnim miastem, które odwiedzi wystawa najlepszych okładek roku Cover awArts 2018 – zapraszamy do galerii Dizajn BWA Wrocław na święto dobrze opakowanej muzyki.

Plebiscyt zrodził się z zamiłowania do muzyki i dobrego dizajnu, a trochę też z przekory. W 2013 roku zlikwidowana została nagroda Fryderyka za najlepszą oprawę graficzną. Coraz więcej mówiło się o śmierci fizycznego nośnika, który jakoby miał zostać wyparty przez pliki mp3. Okładka kurczyła się do małego obrazka wyświetlanego na ekranie odtwarzacza, a album fizyczny miał zniknąć całkowicie. W takim otoczeniu postanowiliśmy docenić bohaterów drugiego planu: twórców okładek – opowiadają kuratorzy projektu. Dziś świat wydawnictw muzycznych wygląda zgoła inaczej. Okładki sprofesjonalizowały się, a wytwórnie kładą nacisk na dobre projekty. Wielu artystów zaczęło specjalizować się w ich projektowaniu. Sama płyta przeżywa renesans – nie dość, że wróciła moda na winyl, to same wydania (zwłaszcza albumów hip-hopowych) stały się znacznie bogatsze.

JANKA, Krzyżacy (SEIKON, Alka Murat)

Od 2013 roku z pomocą tysięcy internautów oraz jury specjalistów kuratorzy konkursu Cover awArts wyłaniają najlepsze projekty. Przez ten czas napłynęło 1108 okładek i aż 236 268 głosów. Od trzech edycji konkurs działa już nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale też jak najbardziej fizycznej. Zwycięskie projekty można zobaczyć podczas tournée wystawy po Polsce. Duża skala pozwala nie tylko docenić klasę projektów, ale też dostrzec szczegóły, które umykają nawet właścicielom fizycznych nośników.

Wystawa prezentowana w galerii Dizajn jest zwieńczeniem konkursu na najlepszą okładkę w 2018 roku, w ramach którego internauci i eksperci wybrali 30 najlepszych spośród 242 zgłoszonych projektów. Pokazanych zostanie również 10 najlepszych opraw graficznych. W tym roku po raz pierwszy za najlepszy został wybrany album niepochodzący ze świata hip-hopu. Czy wybór był oczywisty? Warto udać się w tę podróż przez różnorodne style, klimaty i gatunki i sprawdzić, które projekty do nas przemówią.

Przed nami szerokie spojrzenie na muzyczny dizajn z wielu perspektyw – celebrujmy to święto dobrze opakowanej muzyki w towarzystwie najlepszych obrazów i dźwięków 2018 roku!

Suwal, Forma (Beata „Barrakuz” Śliwińska)

Lista laureatów 2018

Najlepsza okładka:
1. Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy (Bartek Walczuk, Jacek Kołodziejski)
2. JANKA – Krzyżacy (SEIKON, Alka Murat)
3. Suwal – Forma (Beata „Barrakuz” Śliwińska)

Najlepsza oprawa graficzna:
1. PRO8L3M – Hack3d by Gh05T 2.0 (Bartek Walczuk)
2. Fisz Emade Tworzywo – Numer 1 (Tomek Domański, Mikołaj Olizar-Zakrzewski)
3. Siksa – Stabat Mater Dolorosa (Vera King)


jury: Patryk Hardziej, Edgar Bąk, Przemysław Dębowski, Dawid Ryski, Dawid Korzekwa, Andrzej Leraczyk, Wilhelm Sasnal, Norman Leto, Olga Drenda, Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Jarosław Szubrycht, Zuzanna Rogatty, Bartek Winczewski, Bogna Świątkowska, Daniel Naborowski, Hubert Grupa, Justyna Grochal, Karolina Plinta, Anna Nicz, Kobas Laksa, Małgorzata Gurowska, Małgorzata Muraszko, Mateusz Machalski, Michał Mierzwa, Patryk Mogilnicki, Rafał Milach, Ula Kaczyńska, Wiktor Malinowski, Katarzyna Roj, Tomasz Gutkowski, Lech Podhalicz, Maciej Szupica, Piotr Ceglarek

organizatorzy: Decybele Dizajnu, Rondo Sztuki, BWA Wrocław
sponsor: Katowice – oficjalny profil miasta
partner: Brooklyn Brewery, drukomat.pl – drukarnia internetowa, Strefa Kultury Wrocław
patroni medialni: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), ChilliZet, Akademia Menedżerów Muzycznych, Notes Na 6 Tygodni

więcej: www.decybeledizajnu.com/cover-awarts

...