Czerwony namiot. Ćwiczenia z krwawienia

Czerwony namiot
ćwiczenia z krwawienia

piątek, 6.03.2020, godz. 17:00

galeria Studio BWA Wrocław
ul. Ruska 46a/301 (III piętro)


Zapraszamy do galerii Studio BWA Wrocław do Czerwonego Namiotu, w którym podzielimy się osobistymi opowieściami o menstruacji.

W rdzennych kulturach Afryki, Azji, południa Europy oraz obu Ameryk idea czerwonego namiotu, zwanego również̇ namiotem księżycowym, była związana z wyizolowaną przestrzenią wyłącznie kobiecą, gdzie kobiety celebrowały miesiączkę̨. W związku z synchronią księżycową wszystkie kobiety danej wspólnoty miały okres w tym samym czasie, mogły więc razem celebrować́ moc płynącą̨ z miesiączki, co okazywało się̨ źródłem dużej społecznej siły. W zależności od kultury, praktyki czerwonego namiotu były różne – czasem były one związane z tańcem i ruchem, czasem bardziej statyczne, często jednak mistyczne i duchowe. Wierzono, że czas miesiączki jest dla kobiety czasem nie tylko większego i głębszego połączenia ze sobą̨, ale również̇ z liną przodków i przodkiń. Dlatego też kobiety w tym czasie modliły się̨, medytowały nad potrzebami oraz szukały rozwiązania problemów nie tylko dla siebie, ale także, a często przede wszystkim, dla całej społeczności.

Wieki tradycji patriarchalnej odcięły kobiety od cykliczności ich ciał oraz ztabuizowały miesiączkę̨ oraz samą krew miesięczną̨. Nie dyskutuje się̨ o niej publicznie, zazwyczaj kobiety ukrywają̨ fakt, że mają okres, nie lubią̨, a czasem nienawidzą̨ własnych miesiączek. Traktują̨ okres jako przysłowiowe „zło konieczne”, które często związane jest ze wstydem. Obecnie nie jest tajemnicą również fakt, że doświadczenie menstruacyjne to nie tylko doświadczenie kobiece. Jest to również doświadczenie osób transpłciowych. Czasem takie, za którym tęsknią, a którego mieć nie mogą, a czasem dysforyczne i absolutnie niepożądane.

Ćwiczenia z krwawienia, które odbędą się w galerii Studio, będą przestrzenią wzajemnej (ko)edukacji o integralnej części tożsamości. Na warsztatach zaprosimy do stworzenia kręgu, wspólnej medytacji, podzielenia się swoją opowieścią krwi oraz utkania tej opowieści manualnie – tak, aby móc połączyć ją z kolejną opowieścią, kolejną, kolejną i kolejną, tworząc kolektywną opowieść krwi: Czerwony namiot.

W przyszłości efektem tego działania będzie powstanie pierwszej w Polsce wirtualnej kolekcji opowieści menstruacyjnych. Powstanie także kolekcja osobistych menstruacyjnych artefaktów, połączonych razem i tworzących jedno, wspólne dzieło, którym będzie uformowany wspomniany Czerwony namiot jako bezpieczna przestrzeń́, do której zaprosimy odwiedzających, by podzielili się̨ własnym doświadczeniem.

Zapraszamy do zbudowania Czerwonego Namiotu i podzielenia się swoją opowieścią miesięczną – zachęca prowadząca Iza Moczarna-Pasiek. – Jakakolwiek by ona nie była – każda będzie zaproszona i wysłuchana. Obecna lub przeszła. Nieistniejąca fizycznie lub przeklęta.

Na warsztaty wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: prosimy o wcześniejsze zapisy pod adresem: n.barczynska@bwa.wroc.pl (w tytule maila prosimy wpisać CZERWONY NAMIOT, w treści podać swoje imię i nazwisko).


O prowadzącej:

Iza Moczarna-Pasiek – artystka i feministka. W swoich projektach walczy ze stereotypowym postrzeganiem kobiecości. Ukazuje obszary kobiecości ukryte za zasłoną tabu zbudowanego przez religię i kulturę polskiego społeczeństwa. Wierzy, że kobiecość jest piękna w swojej naturze niezależnie od formy, jaką przybiera, oraz że życie manifestuje się na wiele sposobów i każdy z nich godny jest uwagi i szacunku. Jest autorką pierwszego w Polsce Kalendarza Amazonek 2005, w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu Cięcie, w którym modelkami są łyse kobiety, Hardej Wenus-szkice, gdzie przed obiektywem rozbierają się duże kobiety, Syreniego Śpiewu, gdzie eksploruje kobiecą starość oraz wielu innych. Jej prace są pokazywane zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

...