Grudzień w BWA Wrocław


Marek Marzec

Na koniec roku przygotowaliśmy unikatową, przekrojową wystawę, która prezentuje sztukę niezależną w Polsce.

Na początku 2019 roku galeria Awangarda BWA Wrocław została zamknięta dla zwiedzających ze względu na remont i planowaną przebudowę, zaś na dworcu kolejowym została otwarta nowa przestrzeń – galeria BWA Wrocław Główny, w której podjęliśmy się wyzwania kontynuowania programu w nowych warunkach. Na koniec pierwszego roku działania przygotowaliśmy wystawę Cała Polska, której tematem jest sztuka niezależna. Anna Mituś, kuratorka ekspozycji, zjeździła cały kraj i zaprosiła do projektu blisko sześćdziesięciu artystów i trzydziestu niezależnych galerii, zjawisk i kooperatyw. Podczas wernisażu odbędą się performansy oraz premiera książki Maryny Tomaszewskiej, zaś jeszcze w grudniu oprowadzanie kuratorskie, wykład performatywny Post Brothers i pokaz filmu Zgniłe uszy.

W galerii Studio trwa zaś wystawa Mariusza Warasa zatytułowana Mobilki. To zbiór przeskalowanych zabawek, które jednocześnie są manifestem, spontaniczną reakcją artysty na konkretne wydarzenia polityczno-medialne w Polsce ostatnich dwóch lat. Dodatkowo w grudniu w przestrzeni wystawy odbędą się ostatnie w tym roku zajęcia relaksacyjno-muzyczne Joga sztuki.

Do końca grudnia trwa wystawa Syndrom florencki braci de la Torre w galerii SIC!. Einar i Jamex tworzą rozbudowaną aż do przesady scenografię, łącząc tradycyjną meksykańską estetykę z rozmaitymi symbolami komercyjnego kiczu. Ekspozycję zabierają w podróż po kontynentach jako nieustannie rozrastające się, infekcyjne imperium. W tym miesiącu będzie można jeszcze zobaczyć wystawę z komentarzem kuratorów: Dominiki Drozdowskiej i Johna Morana.

Tymczasem w galerii Dizajn trwają prace remontowe, które są kolejnym etapem przebudowy wokół przestrzeni Żyjni, miejskiego sanatorium w samym centrum Wrocławia. Nowa wystawa zostanie zaprezentowana dopiero na początku lutego 2020 roku.

Wielkimi krokami zbliża się również nowy numer naszego magazynu BIURO, które w całości będzie poświęcone krytyce artystycznej. Redaktorką numeru jest Magdalena Ujma, która do współpracy zaprosiła m.in. Jakuba Banasiaka, Dorotę Monkiewicz, Karolinę Plintę, Anetę Szyłak i Wojciecha Szymańskiego. Wkrótce więcej informacji.

Zapraszamy do BWA Wrocław.


Kalendarium wydarzeń

czwartek, 5 grudnia, godz. 18.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Syndrom florencki
galeria SIC! BWA Wrocław

piątek, 13 grudnia, godz. 19.00
Wernisaż wystawy Cała Polska oraz peformansy

godz. 19.00 Groszowe sprawy z pańską skórką (działanie będzie trwało cały wieczór)
godz. 19.30 Pop-up showroom i pokaz ODIO oraz performans Wierzy Gustawa Małeckiego
godz. 20.00 Performans Pole dance. Grażyna Monika Olszewska, Iga Świeściak, Rafał Pietrowicz (Rufus Rufson), kuratorzy pokazu: OS17

sobota, 14 grudnia, godz. 16.00
Who is making such a racket at the door? Wykład performatywny Post Brothers (krytyczny projekt Matthew Post’a). Wykład w języku angielskim
galeria BWA Wrocław Główny

środa, 18 grudnia, godz. 17.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Cała Polska
galeria BWA Wrocław Główny

czwartek, 19 grudnia,

godz. 18.00
Joga Sztuki #7
galeria Studio BWA Wrocław

godz. 20.00
Pokaz filmu Zgniłe uszy i spotkanie z twórcami w ramach cyklu Kinowa Poczekalnia #2
galeria BWA Wrocław Główny


Trwające wystawy

Kongres rysowników. Święto wybaczania. Paweł Althamer
do końca 2019 roku
witryny galerii Awangarda BWA Wrocław

Syndrom florencki. Wystawa braci de la Torre
do 31.12.2019
galeria SIC! BWA Wrocław

Mobilki. Wystawa Mariusza Warasa
do 25.01.2020
galeria Studio BWA Wrocław

Cała Polska
13.12.2019–01.03.2020
galeria BWA Wrocław Wrocław Główny

...