Jak nie później, to kiedy?

Jak nie później, to kiedy?
Wystawa w witrynach galerii SIC!

galeria SIC! BWA Wrocław
pl. Kościuszki 9-10


Pierwsza wystawa w nowym roku będzie unikatową prezentacją, którą będzie można zobaczyć tylko z zewnątrz przez cienką taflę szkła witryn galerii SIC! BWA Wrocław.

Chcemy opowiedzieć wam pięć historii. Nie później – teraz! Pięć historii utkanych ze szkła, z ceramiki, papieru… – przybliża koncept kuratorka Dominika Drozdowska, która postanowiła poprzez nietypową formę zapowiedzieć program galerii SIC! BWA Wrocław na 2020 rok. W witrynach instytucji zostanie pokazanych pięć projektów, jednocześnie są to mini trailery tych wystaw artystów i grup, których prace zobaczymy w kolejnych miesiącach w ciągu roku. Taka forma prezentacji odnosi się do XIX-wiecznej anglosaskiej tradycji projektowania witryn sklepowych.

Pięć witryn galerii SIC! pod wspólnym tytułem Jak nie później, to kiedy? zaprezentuje kolejno eksperymenty studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przy współpracy Food Think Tank, instalacje duetu tworzonego przez Barbarę Żłobińską i Mariusza Maślankę, ceramiczne obiekty Dominiki Kulczyńskiej, projekty Huberta Kielana nawiązujące do historii Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, a także szklane prace Kaliny Bańki.

Kalina Bańka, Smog

Każde z tych okien to też inna historia. Niektóre opowiadają o ciszy ucieczce od zgiełku czy też o zmianie, w której podąża się w stronę pustki. Inne zaś to opowieści o pięciu gramach plastiku zjadanych przez nas w ciągu roku czy też wizji upadku i ekosystemie, który potem powstanie. Jedna z witryn będzie również przywoływać historię i przeszłość miejsc, które wpływają na naszą tożsamość.

Jak podkreśla Dominika Drozdowska, galeria nawiązuje również dialog ze swoim otoczeniem. – Wykorzystujemy uwarunkowania architektoniczne naszej instytucji oraz kontekst urbanistyczny Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, o której więcej opowiemy jesienią tego roku. 

Plac Tadeusza Kościuszki

artyści: Kalina Bańka, Food Think Tank i studenci ASP Wrocław, Hubert Kielan, Dominika Kulczyńska, Barbara Żłobińska i Mariusz Maślanka

kuratorka: Dominika Drozdowska
scenografia witryn: Hubert Kielan

sponsor wystawy: Arctic Paper
partner: MBranes

 

...