Lepsze Jutro – Das bessere Morgen

Lepsze Jutro – Das bessere Morgen
wystawa online

25.02–31.05.2021

https://lepszejutro.bwa.wroc.pl/


Zapraszamy do obejrzenia oraz wysłuchania współczesnej fotografii i muzyki czwórki artystów_ek z Wrocławia oraz Berlina, którzy_re wspólnie szukają odpowiedzi na pytanie: Jakie może być lepsze jutro?

Lepsze Jutro to nazwa jednego z ogródków działkowych leżących we wrocławskiej dzielnicy Ołbin, który ze względu na swoją atrakcyjną lokalizację jest zagrożony przez inwestycje deweloperskie. W 2018 roku pod tym tytułem zaprezentowana została wystawa odwołująca się do historycznej przeszłości miejskich ogrodów, ale także coraz popularniejszej wśród młodszych osób aktywności zwanej działkowaniem oraz potencjalnej, uspołecznionej i inkluzywnej przyszłości działek ogrodowych. Wśród zaproszonych artystek znalazła się Aleksandra Nowysz ze swoim cyklem fotograficznym dokumentującym bujną roślinność i wernakularną architekturę miejskiego ogrodu, obserwowanego z okna jej ołbińskiego mieszkania. Tłumacząc ideę swojego projektu, napisała wtedy: „Wyobraź sobie tkankę miejską przeplataną z przyrodą, która daje ci pożywienie i oddech oraz której jesteś częścią. Takie może być lepsze jutro”.

Pandemiczna rzeczywistość 2020 roku przewartościowała dotychczasowy porządek – osoby mające dostęp do natury stały się wyjątkowo uprzywilejowane. W sytuacji izolacji społecznej kontakt z zielenią okazał się bowiem jedną z najpilniejszych potrzeb.

Tegoroczna odsłona projektu Lepsze Jutro bierze zatem na warsztat ostatnie wydarzenia na świecie i nasze globalne doświadczenia. W ramach wystawy prezentowanej online przedstawiamy prace artystów i artystek z Wrocławia i Berlina: Aleksandry Nowysz i Lukasa Hoffmanna, aktywnych w polu sztuk wizualnych oraz Silke Lange i Huberta Kostkiewicza, sytuujących swoje działania w obszarze dźwięku. Do obrazów uchwyconych w kadrze obiektywu powstały specjalnie skomponowane utwory.

Fotografie Aleksandry i Lukasa ukazują nierozerwalny splot architektury – ludzkiego wytworu oraz przyrody. Jak powiedział Oskar Wilde: „Gdyby natura była wygodna, ludzkość nie wymyśliłaby architektury”. I choć próbujemy zawłaszczyć i podporządkować sobie tę pierwszą, to ona zazwyczaj znajduje sposób, by odbić sobie tę stratę w inny sposób. Dźwięki Silke i Huberta, choć tworzone zupełnie innymi metodami, zdają się natomiast ilustrować to, co nieoczywiste i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Organiczne brzmienia akordeonu Silke wydają się odwoływać do pierwotnych potrzeb człowieka w relacji z naturą, a kolekcjonowane przez Huberta wyimki otoczenia przywodzą na myśl doświadczanie przyrody w miejskiej gęstwinie przeszkód, które natura sprawnie omija.

Ideą wystawy, stworzonej dzięki współpracy Convivium Berlin e.V. i BWA Wrocław, jest odpowiedź na aktualne warunki funkcjonowania kultury i ludzi ją tworzących. Jest nią także nadzieja na wyciągnięcie wniosków z naszych wspólnych doświadczeń. Pandemia ma bezpośredni związek z działalnością człowieka na Ziemi: chowem przemysłowym zwierząt i katastrofą klimatyczną. Mamy więc szczerą nadzieję, że podobne odczucia wpłyną na nasze postępowanie w przyszłości oraz systemowe rozwiązania, dzięki którym wspólnie będziemy mogli zadbać o lepsze jutro.

>> Link do wystawy << 


Wystawa Lepsze Jutro Das bessere Morgen powstała w styczniu 2021 roku w wyniku współpracy Convivium Berlin e.V. i BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej w ramach 4. Berlin_forum kultury_Wrocław – dzięki wsparciu i finansowaniu ze środków berlińskiego Senatu ds. Kultury i Europy.

Artyści_stki / Wrocław: Aleksandra Nowysz, Hubert Kostkiewicz, Lukas Hoffmann, Silke Lange

Kuratorki: Joanna Stembalska i Joanną Kobyłt (we współpracy z Maciejem Bujko)

...