NOBODY CLUB: Life Hacks

15.03–4.05.2019
wernisaż: 15.03.2019, godz. 19:00 

galeria Studio BWA Wrocław
ul. Ruska 46a/13


Zapraszamy do galerii Studio BWA Wrocław na wystawę fikcyjnego klubu towarzyskiego DWA ZETA założonego przez Karolinę Zajączkowską i Zbioka Czajkowskiego.

NOBODY CLUB powstały z myślą o wszystkich, dla których nie ma nadziei, dla tych zmęczonych odwieczną gonitwą za sukcesem i tych bez perspektyw zawodowych. Ten egalitarny klub jest dla wszystkich i dla nikogo, dla biednych i biernych, dla osób, które zdają sobie sprawę z własnego położenia i gotowe są zrezygnować z wyścigu, akceptując własny status. Jednak Klubu Dla Nikogo DWA ZETA nie jest miejscem utyskiwania, lecz tworzy przestrzeń twórczej wspólnoty przy pełnej świadomości beznadziei, w której funkcjonuje. To grupa wzajemnego wsparcia, szacunku i aprobaty.

W najnowszej odsłonie projektu duet Karolina Zajączkowska i Zbiok Czajkowski analizują zagadnienie nowoczesnego podział czasu na czas pracy i czas wolny. Czy pracujemy, żeby odpocząć? A może odpoczywamy, żeby wydajniej i jeszcze więcej pracować? Polacy są jednym z najciężej pracujących społeczeństw w Europie, borykają się z nieumiejętnością odpoczywania i coraz więcej osób cierpi na syndrom chronicznego zmęczenia.

foto: Alicja Kielan

NOBODY CLUB proponuje zatem proste i tanie rozwiązania pozwalające się zrelaksować, zadbać o siebie czy zwyczajnie umilić sobie życie w opresyjnej i nieuprzejmej rzeczywistości. Na ekspozycję składać się będą specjalnie zaprojektowane obiekty i tutoriale o tym, jak wytrwać, żeby przetrwać, a może nawet poczuć się lepiej, odpocząć i znaleźć schronienie.

Tegoroczny program w galerii Studio BWA Wrocław nadal rozwija zagadnienia sztuki w kontekście przestrzeni publicznej – sztuki, która staje się narzędziem dialogu społecznego, generatorem inicjatyw oddolnych. O tym opowiadać będą dwie wystawy: Karolina Balcer Teren prywatny oraz Be Together. Jak podkreśla kuratorka i kierowniczka galerii Joanna Stembalska:

foto: Karolina Zajączkowska

Wracamy również do korzeni Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH za sprawą artystów współtworzących idee projektu i będących inspiracją od pierwszej jego edycji: Zbiok Czajkowski z duetu DWA ZETA czy Mariusz Waras (m-city), który zamknie ten rok. W programie galerii nie zabraknie stałych wydarzeń, jak wystawy w ramach sceny artystycznej Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, American Film Festiwal czy TIFF Festival.

kuratorka: Joanna Stembalska


DWA ZETA to Karolina Zajączkowska oraz Zbiok Czajkowski, duet artystyczny, przestrzeń do eksperymentu, ciało artystyczno-usługowe. Obszar zainteresowań Karoliny leży pomiędzy fotografią, narracją wizualną, politycznością a teorią obrazu. Zbiok to malarz, ilustrator, popularyzator oraz jeden z najbardziej znanych polskich artystów z kręgu street artu.

Duet DWA ZETA zajmuje się sztuką na styku, wykorzystując spectrum narzędzi właściwych kulturze popularnej, językowi reklamy czy polityce. Interesuje ich linia frontu między High i Lowbrow, mieszkają w Warszawie, pracują na całym świecie od Nowego Jorku po New Dehli.

...