Nowy sezon w Żyjni

Nowy sezon w Żyjni
Program Kultura regeneracji oraz wystawa Ciało na rozdrożu

Czynne od 7.02.2020

galeria Dizajn BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4


Okime Emiko, kadr z wideo The state of things as they actually exist, 2019

Zapraszamy do galerii Dizajn BWA Wrocław, gdzie po przerwie technicznej otwieramy ponownie Żyjnię i nowy rok kalendarzowy rozpoczynamy od łagodnej stymulacji ciała.

Żyjnia, nasze miejskie sanatorium zaprojektowane przez Buck.Studio będzie teraz centrum wydarzeń, zatytułowanych wspólnie Kultura regeneracji. Razem z naukowcami, projektantami i edukatorami przygotowaliśmy program, który was wzmocni i poprawi waszą odporność, również emocjonalną. Interesuje nas, jakimi sposobami możemy poddawać regeneracji nasze ciała oraz jak pielęgnować i regenerować nasze środowiska i jakie narzędzia oferują nam w tym celu dyscypliny projektowe. Dla naszych kuracjuszy przygotowujemy również ceremonie regeneracyjne, podczas których będziemy korzystać z Balneo, kamionkowego zestawu do zabiegów medycyny naturalnej, zaprojektowanego przez Konrada Dybickiego, w skład którego wchodzi: termofor, kompres, inhalator oraz naczynia do jala neti – techniki oczyszczania zatok i nosa.

foto: Alicja Kielan

W części wystawienniczej prezentujemy wystawę Ciało na rozdrożu (07.02–29.03.2020), która miała premierę podczas Gdynia Design Days 2019. Jej kuratorzy, Agata Nowak i Michał Bachowski, specjalnie dla nas uzupełnią ją jednak o nowe konteksty i projekty. Więcej o wystawie.

Podczas otwarcia wystąpi artystka wizualna Okime Emiko wraz z setem vj-skim zatytułowanym The state of things as they actually exist, do muzyki skomponowanej przez Universal Exports. W czasie wernisażu odbędzie się także performans Calmness – the study of calm, w wykonaniu Darii Krawczyk i Adama Zduńczyka. Będzie to studium spokoju jako niejednoznacznego spektrum doznań, do którego współczesny człowiek dąży, jednocześnie odczuwając lęk, gdy w końcu nadejdzie. Ponadto w trakcie weekendu otwarcia odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, spotkanie mieszkańców budynku, w którym znajduje się galeria, a także warsztaty dla dzieci organizowane we współpracy z HECĄ.

Program Kultury regeneracji oraz informacje, jak przygotować się do ceremonii regeneracyjnej „Balneo” wkrótce na stronie: www.bwa.wroc.pl. Wystawa Ciało na rozdrożu potrwa do 29 marca 2020 roku.

kuratorzy wystawy: Agata Nowak, Michał Bachowski
kuratorka Żyjni i programu Kultura regeneracji: Katarzyna Roj
partnerzy strategiczni Żyjni: Comforty, Chors, Delius, Geberit, Glasspol, Herbapol Lublin, Mossmoss, Reprint
partnerzy medialni: Notes na 6 tygodni, Noizz, Autoportret, TYPOWRO, Sisandkids.pl, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura

...