Oprowadzanie po wystawie Gatunki Inwazyjne

Oprowadzanie po wystawie Bena Wrighta Gatunki inwazyjne
wtorek, 16.04.2019, godz. 18:00

galeria SIC! BWA Wrocław
pl. Kościuszki 9/10


Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Bena Wrighta Gatunki inwazyjne, które poprowadzi Marzena Krzemińska-Baluch, artystka szkła i kuratorka wystawy.

fot. Alicja Kielan

Ekspozycja w galerii SIC! BWA Wrocław podsumowuje rezydencję artystyczną Amerykanina Bena Wrighta, który pracuje w medium szkła. Jedna z kuratorek wystawy, Marzena Krzemińska-Baluch jest również artystką używającą tego samego medium, sama też często podróżuje na różne pobyty rezydencyjne. Podczas oprowadzania opowie, jaka jest specyfika pracy w szkle oraz na czym polega proces pracy podczas rezydencji.  Przybliży również szklarski dorobek amerykańskiego artysty, opowie o innych jego realizacjach i przedsięwzięciach, o metodyce jego pracy i strategii używania szkła do wyrażania własnych opinii i wewnętrznych treści.

O artystce:

fot. Alicja Kielan

Marzena Krzemińska-Baluch – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Otrzymała wiele grantów i nagród, w tym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Nagrodę w konkursie „Warm Glass Prize”. W 2011 roku była na rezydencji w Pilchuck Glass School w Stanwood (Stany Zjednoczone). W 2012 roku została uhonorowana stanowiskiem Teaching Assistant, a 2013 roku otrzymała stypendium artystyczne w Pilchuck Glass School. W 2016 roku zdobyła Srebrną Nagrodę w konkursie „Emerge” w Bullseye Glass Company (Stany Zjednoczone).

O wystawie:

Wystawa podsumowuje rezydencję artystyczną Amerykanina Bena Wrighta, który wykorzystując groteskę i ironię porusza

fot. Alicja Kielan

ważne zagadnienia relacji człowieka ze światem. Chociaż ma tytuł Gatunki inwazyjne, być może jednak właściwszą nazwą byłby Gatunek inwazyjny. W końcu stworzeniem o dużej ekspansywności, stanowiącym największe zagrożenie dla środowiska, jest człowiek. Na wystawie mamy okazję się przyjrzeć autorskiemu formatowi pracy Bena Wrighta, zwanym Wiwisekcją. Jest to przeładowana instalacja site specific, złożoną z różnych mediów: szkła, kolaży papierowych, fotografii, wideo, obiektów i rzeźb.

kuratorki: Dominika Drozdowska, Marzena Krzemińska-Baluch, Joanna Stembalska

współpraca: Alicja Kielan, Swojskie Tropiki (Adam Martyniak i Karolina Włodek)

współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

...