Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem?

Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem?
Współprojektowanie i wystawa

19.01–28.03.2021

Dizajn BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4


Iza Rutkowska, The Cuddly

Wraz z Izą Rutkowską, wykładowczynią i projektantką prowadzącą procesy projektowe dotyczące przestrzeni integracji i jej użytkowników, zapraszamy do współprojektowania nowego BWA Wrocław!

Są różne metody jednoczenia ludzi. Iza Rutkowska używa do tego wielkoformatowych obiektów, które na-dają nowe znaczenia miejscom i zmieniają je w przestrzenie integracji. Obiekty te są celowo proste w odbiorze. Najczęściej to zwierzęta, z którymi łatwo intuicyjnie wejść w interakcję. To, co dla jednych już jest sztuką z kategorii interaktywnych instalacji, dla niej jest dopiero początkiem procesu trwałych przekształceń przestrzeni. Zwierzęta te służą jedynie do wabienia ludzi, są platformą na które wzajemnie się poznajemy, tak, żeby wyczuć swoje potrzeby, rozpoznać wzajemne potencjały i wspólnie zaprojektować przestrzeń – nie tylko funkcjonalną, ale odpowiadającą marzeniom i dającą dużo więcej niż efekt architektoniczny, bo również społecznie jednoczącą.

Procesy, które prowadzę mają moc dużo większą niż architektura sama w sobie, ponieważ integrując ludzi buduję przestrzenie na ich zaufaniu, daję im poczucie sprawczości i współtworzenia. mówi o swojej pracy Iza Rutkowska i dodaje Finalna przestrzeń nie jest tylko tworem architektonicznym, ale również społecznym, co zmienia zupełnie sposób użytkowania i funkcjonowanie stworzonego miejsca. Pierwszym obiektem służącym do tworzenia przestrzeni integracji była Przytulanka. Używałam jej do prowadzenia badań performatywnych przez ostatnie kilka lat. I dziś symbolicznie przekazuję ją Wam w galerii Dizajn, tak byście mogli zjednoczyć się wokół niej na początku procesu tworzenia nowej siedziby BWA Wrocław poleżeć, przytulić się i pomyśleć jakiego nowego BWA chcielibyście dla siebie.

Proces projektowania nowej siedziby dla BWA Wrocław zainicjowany został przez zespół pracowniczek i pracowników, którzy znając realia dotychczasowej pracy w oddziałach galerii przedstawili trzy warianty swoich wyobrażeń na temat możliwego nowego miejsca. Przestrzeni, która pełnić mogłaby funkcję siedziby instytucji oraz zastąpić istniejącą w latach 1962-2019 galerię Awangarda największą dotychczas przestrzeń wystawienniczą wrocławskiego Biura Wystaw Artystycznych.

W oparciu o trzy kierunki potencjalnego rozwoju nowego BWA Wrocław bazowy, pośredni i progresywny Iza Rutkowska przygotuje warsztaty z udziałem urzędników miejskich oraz ekspertów, podczas których rozwiniemy te koncepcje. Na podstawie zebranych informacji przygotuje również trzy mobilne makiety, które publiczność nie tylko będzie mogła oglądać w galerii, ale zostaną również wykorzystane podczas spotkań w mieście i rozmów o ich treści i kształcie z mieszkańcami Wrocławia, którzy z różnych powodów galerii nie odwiedzają.

W trzecim etapie projektu, po uwzględnieniu wszystkich zebranych informacji, odbędą się kolejne warsztaty z urzędnikami Miasta Wrocław i ekspertami. Dopiero po nich przygotowane zostaną finalne makiety trzech wariantów wymarzonego miejsca. Efekty każdego z etapów procesu będą dodawane jako ekspozycja w galerii Dizajn tak, żeby cały proces był jawny i łatwy do śledzenia przez wszystkich zainteresowanych. Koncepcje i powstałe na ich podstawie makiety zostaną wykorzystane do wypracowania finalnego kształtu nowej siedziby BWA Wrocław, czerpiącej z doświadczeń i wiedzy pozyskanych w procesie projektowym.

UWAGA! Udostępnienie efektów procesu współprojektowania nowej siedziby BWA Wrocław w galerii Dizajn rozpocznie się 9.03.2021 (wtorek)

Do tego momentu scenariusze i ich uzupełnienia tworzone podczas warsztatów z artystami, ekspertami i przedstawicielami Urzędu Miejskiego będziemy udostępniać na stronie internetowej oraz w naszych kanałach w social mediach. Wszystkie uwagi do scenariuszy rozwoju instytucji, a także własne pomysły zgłaszać można pod adresem: jakietobwa@bwa.wroc.pl

Harmonogram projektu <<<


Iza Rutkowska założycielka Fundacji Form i Kształtów, Międzynarodowej Szkoły Pukania do Drzwi oraz studia Zoochitecture, wykładowczyni School of Form. Prowadzi procesy projektowe dotyczące przestrzeni i jej użytkowników. Efekty jej prac prezentowane były na całym świecie. Wspólnie z dziećmi stworzyła plac zabaw w Madrycie, a od 5 lat prowadzi proces przekształceń Podwórka im. Wszystkich Mieszkańców we Wrocławiu.

www.izarutkowska.com
www.formyiksztalty.pl
www.schoolofknockingondoors.com

Patronat honorowy: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Patronat medialny: Magazyn Architektura Murator

...