PRZEŹROCZYSTOŚĆ

Przeźroczystość 

wystawa berlińskich artystek 

30.11.17-3.02.18 

wernisaż: czwartek, 30.11.17, godz.19:00 

galeria SIC! BWA Wrocław 

pl. Kościuszki 9/10 

kuratorka: Paulina Olszewska

artystki: Vanessa Enriquez, Hannah Gieseler Monika Goetz, Johanna Jaeger, Edith Kollath, Alanna Lawley

identyfikacja wizualna: Grupa Projektor

partner wystawy: Goethe-Institut

Specjalne podziękowania dla berlińskich galerii COLLECTIVA i SCHWARZ CONTEMPORARY za pomoc w realizacji wystawy.


Johanna Jaeger, w/b 2013, dzięki uprzejmości SCHWARZ CONTEMPORARY, Berlin

czas trwania wystawy: 30.11.17-3.02.18

wernisaż: czwartek, 30.11.17, godz. 19:00

Tradycja i historia wrocławskiej galerii SIC! BWA Wrocław bardzo silnie łączy się szkłem i ceramiką oraz Akademią Sztuk Pięknych i Wydziałem Szkła i Ceramiki. Sama materia szkła, jako medium artystycznego jest dla galerii SiC! punktem wyjścia do wystaw jak również bardziej złożonych projektów artystycznych. Szkło stało się nie tylko plastyczną materią, ale także medium do poruszania tematów i problemów charakterystycznych dla czasów nam współczesnych. W nawiązaniu do tej tradycji, powstała idea wystawy Przezroczystość.

Według definicji przeźroczystość to zdolność materiału do przewodzenia światła. Właściwości przezroczystego ze swej natury szkła (przewodzenie, przenikanie, przepuszczenie) potraktowane zostają w sposób metaforyczny. Punktem wyjścia dla wystawy jest zastanowienie się nad percepcją rzeczywistości przez ludzki narząd wzroku. Artystki w swoich pracach będą starały się pokazać jak bardzo jest on zawodny i nieprecyzyjny w odbieraniu i także wizualnym interpretowaniu otaczającego nas świata. Widzom na wystawie często towarzyszyć będzie poczucie złudzenia bądź iluzji jak również zaskoczenia w momencie odbioru poszczególnych prac. Niekiedy pierwotny obraz zostanie przepuszczony przez kolejne filtry czy warstwy artystycznej interakcji. Także zamierzonym zabiegiem jest użycie niekiedy niestandardowych materiałów, których fizyczne i materialne właściwości wydawać by się mogło, że z przezroczystością niewiele mają wspólnego. – mówi kuratorka wystawy Paulina Olszewska.

Zaproszone do udziału w wystawie artystki: Vanessa Enriquez, Monika Goetz, Johanna Jaeger, Hannah Gieseler, Edith Kollath, Alanna Lawley mieszkają i pracują w Berlinie, jednak każda z nich reprezentuje inne podejście do sztuki i tworzy w jej różnych obszarach. W swojej artystycznej działalności poruszają czasami odległe sobie tematy i sięgają po różne media: od fotografii, rysunku czy rzeźby aż po instalację tworzoną w odniesieniu do konkretnej przestrzeni. Te różnorodne postawy i prace zobaczymy na wystawie. Będą one zachęcać widzów do własnego, indywidualnego odkrywania związku między materią a percepcją końcowego dzieła sztuki. – dodaje kuratorka.

Tytułowa przezroczystość – fizyczna właściwość szkła – stała się inspiracją do zastanowienia się nad sposobem odbierania rzeczywistości materialnej (obiektów, otoczenia), jak teraźniejszości w której istniejemy, naszego współczesnego świata. Zawarta w tytule „czystość” często znika i rozmywa się w nadmiarze otaczających nas bodźców, czasami zostaje celowo zaburzona lub zniekształcona, aby zmienić nasz sposób postrzegania. – mówi Paulina Olszewska. Właśnie dzięki tej nie do końca “przeźroczystej” albo wręcz zdeformowanej wizji udaje nam się spojrzeć także na sztukę z innej, nie tak oczywistej perspektywy – dodaje.

kuratorka: Paulina Olszewska

artystki: Vanessa Enriquez, Hannah Gieseler, Monika Goetz, Johanna Jaeger, Edith Kollath, Alanna Lawley

identyfikacja wizualna: Grupa Projektor

partner wystawy: Goethe-Institut

Specjalne podziękowania dla berlińskich galerii COLLECTIVA i SCHWARZ CONTEMPORARY za pomoc w realizacji wystawy.

 

...