Rezydencja artystyczna Keiko Nomury

Rezydencja artystyczna Keiko Nomury

9.09-18.10.2021

BWA Wrocław


Keiko Nomura to fotografka urodzona w Hyogo (Japonia). Ukończyła Visual Arts College w Osace. Studiowała fotografię w Los Angeles. Jej książka fotograficzna Deep South (1999), przedstawiająca jej korzenie na Okinawie, cieszyła się zainteresowaniem szczególnie ze względu na przedstawione w niej unikalne kolory oraz bogatą emocjonalność. Od tego czasu kobiety i woda stały się motywami przewodnimi wiodącego w jej twórczości tematu, jakim jest życie.

Prace Nomury eksplorują nieskończony cykl życia poza czasem i przestrzenią. Opublikowane zostały dotychczas w 4 książkach fotograficznych, a pokazywane były na ponad 40 wystawach. Artystka jest zdobywczynią nagród: Newcomer’s Award Japońskiego Towarzystwa Fotograficznego (1999), New Photographer Prize na 16. Międzynarodowym Festiwalu Fotograficznym Higashikawa (2000), Tadahiko Hayashi Prize (2019). Obecnie mieszka i pracuje na Okinawie.

Podczas rezydencji Nomura zamierza fotografować ludzi, kulturę, historię i życie w Polsce. Jej głównym zamysłem jest uchwycenie obiegu pokarmu, który karmi ciało oraz obiegu wody, która karmi przyrodę. Jest to jej pierwszy pobyt w naszym kraju. Opiekę merytoryczną nad jej pracą sprawować będzie wrocławski fotograf i kurator Łukasz Rusznica, na co dzień związany z Galerią Miejsce przy Miejscu 14. W trakcie pobytu artystki we Wrocławiu odbędą się dwa wydarzenia z jej udziałem: artist talk i przegląd portfolio. Efekty jej pracy zaprezentowane zostaną w książce fotograficznej, której wydanie planowane jest na 2022 rok.

Rezydencja jest częścią wymiany dla fotografów z Polski i Japonii, organizowanej w latach 2021-2022 przez BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej przy wsparciu EU-Japan Fest Japan Committee.

Jej uczestniczkami są Keiko Nomura, która we Wrocławiu przebywać będzie na przestrzeni od września do października tego roku oraz Aleksandra Nowysz, która uda się na wyspę Sado w Japonii w przyszłym roku (kuratorką jej rezydencji jest Mikiko Kikuta). Partnerami wymiany są Strefa Kultury Wrocław, TIFF Festival i Sado Island Galaxy Art Festival. Rezydencję Keiko Nomury we Wrocławiu wsparła także Fundacja Kanzan.

Więcej o artystce: KeikoNOMURA.COM

...