Soon the New Rhythm Declared a Complete, though Inconsistent Triumph

Soon the New Rhythm Declared a Complete, though Inconsistent Triumph
wystawa w Poczekalni

11.09-4.10.2020
udostępnienie wystawy: piątek, 11.09.2020, godz. 18.00

galeria BWA Wrocław Główny
antresola na Dworcu PKP
ul. Piłsudskiego 105


Zapraszamy do Poczekalni w galerii BWA Wrocław Główny na wystawę The Working Group, która sformułowana została przez młodych artystów jesienią 2019 roku w Szczecinie.
 
Soon the New Rhythm Declared a Complete, though Inconsistent Triumph
Kiedy w końcu nadszedł czas, byliśmy gotowi oddychać. Zaczęliśmy tak, wiedząc, że neoliberalizm robi to podobnie: wydychaliśmy głośne dźwięki, potem wdychaliśmy je z powrotem, od tyłu. Terapeutyczne ćwiczenie oddechowe. Każda była dla siebie i w swoim świecie, musiała przecież wdychać to, co przedtem wydychała i poddana była wyłącznie dźwiękom i wibracjom, które temu jej oddechowi towarzyszyły. Próbowałyśmy być w tym jednak jakoś razem. Dźwięki, które wydawaliśmy z siebie lub którym się przyglądaliśmy, raz z bliska, raz z daleka, poprowadziły nas w rejony opancerzone, posklejane i wstydliwe – do których dostęp na co dzień nie jest możliwy. Zafundowaliśmy sobie tak poszukiwania postawy dla nas samych i jakiejś formy, która zwiąże nas na powrót z tym, co istotne i ekscytujące – a naszą praktykę artystyczną z doświadczeniem zmysłowym, które dopuści nas do rejonów za: zamkniętych, za szybkich, za jasnych, za cichych, za wolnych. Wbrew byciu na czas i wbrew miejscu, w którym nas oczekiwano. W Poczekalni BWA Wrocław Główny stworzymy sytuację przestrzenną. Zbudowana zostanie obiektów, które swoje miejsce i swoje otwarcia na siebie nawzajem będą musiały dopiero odnaleźć.
 
The Working Group zebrała się jesienią 2019 r. w Szczecinie, aby eksperymentować z doświadczeniem zmysłowym. Aktualnie w jej skład wchodzą: Jan Baszak, Yura Dzemyanovich, Natalia Keller, Natalia Laskowska, Olga Lewicka, Grażyna Monika Olszewska, Martyna Szwinta, Iga Świeściak. The Working Group to przede wszystkim – niezależnie od swoich członkiń – mechanizm, wehikuł wykręcający, wkręcający, przesuwający: centrum na peryferie, peryferie do centrum. Organiczny i techniczny, obliczający i nieobliczalny, budujący na pojedynczych doświadczeniach, pamięci i emocjach. Jego uczestniczki i uczestnicy transformują się, nie są stabilni, nie jest też stabilne ich położenie i status. Łączą się i rozdzielają, dochodzą inne, rozchodzą się i odczepiają, rozpraszają na brzegach, wyparowują. Tworzą od nowa. Trochę jak chmura.
 
Wystawa Soon the New Rhythm… będzie prezentacją prac powstałych w czasie tygodniowej rezydencji grupy w przestrzeni Poczekalni – miejsca, które na antresoli wrocławskiego dworca kolejowego służy realizacji programu działań zorientowanych na pogłębianie relacji z publicznością w kontekście rocznego programu wystaw galerii. To tam artyści stworzą instalację uwzględniającą charakter przestrzeni, w ramach której zaprezentują obiekty-twory oraz wideo-realizacje. Grupa powstała dzięki inicjatywie Olgi Lewickiej – wykładowczyni malarstwa i teorii sztuki na Akademii Sztuki w Szczecinie. Po zamknięciu pracowni artystki „Materiał – postawa – proces”, działającej na Akademii w latach 2015- 2018 i badającej aktualność pracy procesualnej, doświadczenia zmysłowego i możliwości pracy z ciałem we współczesnej, zdominowanej cyfrowością komunikacji oraz neoliberalnym systemie sztuki, grupa studentów mieszkających w Szczecinie stworzyła kolektyw artystyczny kontynuujący pracę nad tymi wątkami. Ponadto The Working Group w swej twórczości koncentruje się na ukazywaniu spontanicznej, organicznej relacji między artystą a dziełem — i publicznością, odchodząc od prac tworzonych pod narzucony temat i wystaw zbierających formalnie nie powiązane ze sobą prace.
 
Kuratorka programu Poczekalni: Aleksandra Czerniak

Poczekalnia

Program działań związanych z pogłębianiem relacji z publicznością w nowej przestrzeni galerii BWA Wrocław Główny oraz wyławiania nowych tendencji w młodej sztuce i krytyce. Tytuł ten nawiązuje zarówno do stanu oczekiwania na decyzję co do dalszych losów siedziby BWA Wrocław, jak i do ciągłego nasłuchu i badania zjawisk pojawiających się w polu wrocławskiej sztuki. 

...