Zapraszamy do Poczekalni w galerii BWA Wrocław Główny na wystawę The Working Group, która sformułowana została przez młodych artystów jesienią 2019 roku w Szczecinie.
Soon the New Rhythm Declared a Complete, though Inconsistent Triumph
Kiedy w końcu nadszedł czas, byliśmy gotowi oddychać. Zaczęliśmy tak, wiedząc, że neoliberalizm robi to podobnie: wydychaliśmy głośne dźwięki, potem wdychaliśmy je z powrotem, od tyłu. Terapeutyczne ćwiczenie oddechowe. Każda była dla siebie i w swoim świecie, musiała przecież wdychać to, co przedtem wydychała i poddana była wyłącznie dźwiękom i wibracjom, które temu jej oddechowi towarzyszyły. Próbowałyśmy być w tym jednak jakoś razem. Dźwięki, które wydawaliśmy z siebie lub którym się przyglądaliśmy, raz z bliska, raz z daleka, poprowadziły nas w rejony opancerzone, posklejane i wstydliwe – do których dostęp na co dzień nie jest możliwy. Zafundowaliśmy sobie tak poszukiwania postawy dla nas samych i jakiejś formy, która zwiąże nas na powrót z tym, co istotne i ekscytujące – a naszą praktykę artystyczną z doświadczeniem zmysłowym, które dopuści nas do rejonów za: zamkniętych, za szybkich, za jasnych, za cichych, za wolnych. Wbrew byciu na czas i wbrew miejscu, w którym nas oczekiwano. W Poczekalni BWA Wrocław Główny stworzymy sytuację przestrzenną. Zbudowana zostanie obiektów, które swoje miejsce i swoje otwarcia na siebie nawzajem będą musiały dopiero odnaleźć.
The Working Group zebrała się jesienią 2019 r. w Szczecinie, aby eksperymentować z doświadczeniem
zmysłowym. Aktualnie w jej skład wchodzą: Jan Baszak, Yura Dzemyanovich, Natalia Keller, Natalia Laskowska, Olga Lewicka, Grażyna Monika Olszewska, Martyna Szwinta, Iga Świeściak. The Working Group to przede wszystkim – niezależnie od swoich członkiń – mechanizm, wehikuł wykręcający, wkręcający, przesuwający: centrum na peryferie, peryferie do centrum. Organiczny i techniczny, obliczający i nieobliczalny, budujący na pojedynczych doświadczeniach, pamięci i emocjach. Jego uczestniczki i uczestnicy transformują się, nie są stabilni, nie jest też stabilne ich położenie i status. Łączą się i rozdzielają, dochodzą inne, rozchodzą się i odczepiają, rozpraszają na brzegach, wyparowują. Tworzą od nowa. Trochę jak chmura.


Kuratorka programu Poczekalni: Aleksandra Czerniak
Poczekalnia
Program działań związanych z pogłębianiem relacji z publicznością w nowej przestrzeni galerii BWA Wrocław Główny oraz wyławiania nowych tendencji w młodej sztuce i krytyce. Tytuł ten nawiązuje zarówno do stanu oczekiwania na decyzję co do dalszych losów siedziby BWA Wrocław, jak i do ciągłego nasłuchu i badania zjawisk pojawiających się w polu wrocławskiej sztuki.