TRZY TO JUŻ TŁUM: debata klubowa

TRZY TO JUŻ TŁUM: debata klubowa

2.12.2020, środa, godz. 18:00

Transmisja na Facebooku BWA Wrocław


W ramach wystawy TRZY TO JUŻ TŁUM zapraszamy na debatę z przedstawicielami i przedstawicielkami polskiej kultury klubowej. Trzy osoby to nie tylko tłum, ale czasem i impreza. 

Angielskie słowo “party” może oznaczać zarówno imprezę jak i partię polityczną – słowo to sugeruje grupę osób zaangażowanych we wspólny cel, rozrywkowy lub społeczno-ideowy – i od dawna te dwie sfery często się ze sobą łączą. 

Boris Charmatz & César Vayssié, „Levée”, 2013

Scena klubowa od początku była nie tylko zgromadzeniem tańczących ciał, ale i bezpieczną oazą mniejszości i inności, miejscem rozwoju nowych idei, nie tylko muzycznych. Również dziś na wiele sposobów imprezowiczki i imprezowicze, didżejki i didżeje, producentki i producenci, kluby, kolektywy itd. angażują się w aktualną walkę o prawa człowieka i grup wykluczonych. Tak jak głosi slogan gruzińskich rejwowych protestów: We dance together, we fight together. 

Sytuacje skupiające wiele różnych osób prędzej czy później stają się także miejscem dyskusji na tle społecznym i politycznym, zwłaszcza w czasach kryzysu i sporów kulturowych. 

Bogomir Doringer, „I Dance Alone”, 2015 – 2019

Porozmawiamy na temat roli imprez i klubów w polskim i globalnym społeczeństwie, o tym, jaki wpływ mają, a jaki mogą mieć na zachodzące w nim zmiany. Zastanowimy się nad tym, jak środowisko klubowe konfrontuje się z sytuacją pandemii i jakie konsekwencje nie tylko światopoglądowe, ale przede wszystkim ekonomiczne i życiowe ma to dla osób pracujących w branży klubowej zawieszonej między widmami infekcji i kryzysu.  

W debacie udział wezmą:

Jędrzej Dondziłło aka DTEK – założyciel i organizator Up To Date Festival w Białymstoku, DJ, animator polskiej i białostockiej sceny klubowej.

Asia Grochulska aka Virtual Geisha – didżejka i organizatorka techno protestów w Krakowie.

Kasia Jaroch – dziennikarka i krytyczka muzyczna z Wrocławia.

Ania Rozwadowska – aktywistka klubowa i społeczna z Warszawy.

Dominika Sitnicka – dziennikarka, reporterka portalu OKO.Press oraz didżejka.

Moderator: Gregor Różański

Więcej o wystawie TRZY TO JUŻ TŁUM oraz Festiwalu Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH VI: Chłonność przestrzeni.

Uwaga! Całość transmisji tłumaczona będzie na Polski Język Migowy.

...