Zupa Nic. Wystawa Dominiki Olszowy

Zupa Nic
Wystawa Dominiki Olszowy

19.05-3.07.2021

Studio BWA Wrocław 
ul. Ruska 46a/IIIpiętro


Zapraszamy do galerii Studio BWA Wrocław na wystawę indywidualną Dominiki Olszowy poświęconą procesowi twórczemu i relacji artysty ze stwarzanym przez niego dziełem sztuki.  

Kociołek sensu, mieszam w nim nerwowo moją przedłużoną rączką. Przedłużenie mnie zostawia przyprawy w garze, odczepiają się od wydłużonych palców i zostawiają odpowiednią ilość tego, czym chcę nakarmić. Wszystko idzie na oko. Trwa czas. Czasem trzeba zamieszać, by nie przywarło do dna. Okruchy wmurowane w blat stołu drą ścierkę.  

To moje notatki z gara. 

Wystawa Dominiki Olszowy zrodziła się z potrzeby pogłębienia procesu twórczego i zwrócenia uwagi na wymóg poświęcenia mu stosownego czasu. Tytułowa „zupa nic” jest parafrazą dzieła sztuki jako rezultatu szeregu czynności manualnych i intelektualnych, wykonanych zależnie od nastroju czy zgodnie z własnym charakterem.

Dominika Olszowy, DZIEŃ DOBRY, 2017

Wystawa pozostaje w charakterystycznej dla prac Olszowy atmosferze duchowości– mówi kuratorka wystawy Marta Gendera. Projektując wystawę, którą zaprezentujemy w galerii Studio BWA Wrocław, artystka stworzyła przestrzeń z pogranicza snu i jawy. Przenosząc tę metafizykę na działalność twórczą celebruje moment tworzenia sztuki.  

Autorka poddaje się instynktownemu procesowi artystycznemu, wchodząc w dialog zespecyficznym, surowym, betonowym obszarem galerii. W kontekście charakteru Studia BWA Wrocław – będącego miejscem twórczych rezydencji, pracy i spotkań osób kreatywnych – pomysł Olszowy na wystawę nabiera dodatkowego znaczenia.  

Kuratorka: Marta Gendera 


 

O artystce:

Dominika Olszowy realizuje prace na pograniczu różnych mediów, wykorzystując m.in. wideo, performans, instalację oraz specyficzną mieszankę prawdy z konfabulacją. Olszowy tworzy prace, które niekiedy traktujejako amulety zaklinające i oswajające pogrążoną w kryzysie rzeczywistość. W swoich pracach bazuje często na doświadczeniach osobistych, przetwarza je jednak w uniwersalne, przepełnione subtelnym humorem wypowiedzi na temat ludzkiej kondycji i czasu. Od 2008 roku tworzy efemeryczną Galerię Sandra. Współtworzyła radykalną grupę hip-hopową Cipedrapskuad oraz gang motorowerowy Horsefuckers M.C. Często współpracuje z teatrem tworząc scenografie do spektakli. W 2019 roku otrzymała nagrodę „Spojrzenia – Deutsche Bank” dla najciekawszej młodej polskiej artystki ostatnich dwóch lat. Mieszka i pracuje w Warszawie.

...