W poprzek sezonów – premiera publikacji i podsumowanie programu Postęp a Sezony
Uświadomienie sobie z jaką mocą oddziałują na nas technologie, często staje się pierwszym krokiem do zastanowienia się nad tym, czy mamy jeszcze siłę i ochotę nadążać. Finał programu publicznego Postęp a Sezony w 2024 to czas by wspólnie się zatrzymać i o tym porozmawiać. Zapraszamy na spotkanie z Kasią Janotą i premierę publikacji kuratorek programu, Iwony Kałuży i Joanny Synowiec. Publikacje w formie papierowej będą bezpłatne.
Czas nowoczesnej techniki płynie w innym tempie niż czas przyrody i ludzkiej wspólnoty. W miarę, jak dysrupcja (1) technologiczna nabiera tempa, destrukcja przyrodnicza i społeczna również przyspieszają. Oprócz tradycyjnie pojmowanych śmieci, odpadami w tych procesach okazują się być rzeczy, które dotychczas definiowały nas jako ludzi – myślenie, relacje, więzi czy umiejętność tworzenia. Uświadomienie sobie z jaką mocą oddziałują na nas technologie, często staje się pierwszym krokiem do zastanowienia się nad tym, czy mamy jeszcze siłę i ochotę nadążać.
Podczas spotkania wspólnie podsumujemy cykl Postęp a Sezony i zastanowimy się nad tym, czym mogłoby być myślenie i projektowanie ,,w poprzek”. W poprzek baniek informacyjnych (2), platform i utartych ścieżek myślenia, że najbardziej złożone problemy najlepiej rozwiąże „technologia”(np. aplikacja, algorytm czy maszyna).
Spotkanie warsztatowo-seminaryjne z Kasią Janotą
Jak sięgnąć do wartości, które – jak pisze francuska filozofka Chantal Jacquet –,,leżą odłogiem”?
Czego potrzebujemy by zdefiniować dobra wspólne (4) i zbiorową inteligencję czasów przejściowych, które pomogą nam się wspólnie uczyć, rozwijać i dojrzewać? Czy technologie, które wesprą te procesy, powinny być, jak pyta brytyjski projektant i kreatywny technolog, James Bridle ,,bardziej jak ośmiornice, bardziej jak grzyby lub bardziej jak lasy?”.
Spotkanie będzie miało charakter warsztatowo-seminaryjny – wykład a potem rozmowa/warsztat. Nie wymagamy wcześniejszego przygotowania, zainteresowanych zachęcamy do przyjrzenia się poniższym tekstom:
- prof. Monika Kostera, ,,Jednostka nie istnieje”, Zielone Wiadomości, 07/06/2022
- prof. Michał Krzykawski, Od nowego pytania o technikę do nowej ekonomii politycznej w epoce maszyn o wysokiej mocy obliczeniowej. Filozofia aktywistyczna Bernarda Stieglera, Biennale Warszawa, 2022
Premiera publikacji
Po spotkaniu ok. godz. 18:00 odbędzie się premiera dwóch wydawnictw podsumowujących program Postęp a Sezony.
Książka Postęp. O innowacji w PRL to publikacja przygotowana przez Iwonę Kałużę i Grzegorza Czekańskiego, która podejmuje zapomniany temat Krajowej Wystawy Wynalazczości i Postępu Technicznego, która miała miejsce w 1954 roku. W jej wnętrzu znajduje się krótki opis ekspozycji, a także prezentowanych na niej wybranych innowacji. Dopełnieniem całości jest esej Agaty Szydłowskiej o konsumpcjonizmie u progu odwilży i wywiad z racjonalizatorem w Państwowej Fabryce Wagonów “Pafawag” we Wrocławiu – Michałem Zaborskim.
Książka pt. Sezony. Ćwiczenia powtarzalności zdarzeń, to zbiór, gdzie ćwiczenia w terenie stają się praktyką dnia codziennego a ich powtarzalność pozwala na głęboką refleksję nad środowiskiem życia i jego historiami. Zawartość publikacji to opis trzech tras spacerowych po Polach Irygacyjnych – przestrzeni postnaturalnej i Lesie Rędzińskim Małgorzaty Piszczek. Rozmowa z obserwatorem ptaków i pisarzem Stanisławem Łubieńskim, dlaczego powinniśmy naśladować i obserwować ptaki przez cały rok oraz krótki tekst o fałszywym świetle, które odbiera nam doznania ciemności. Poza tym w zimowej części jest przestrzeń dla czytelniczek i czytelników.
- Partner: Interzero
- Kuratorki programu: Iwona Kałuża (Postęp), Joanna Synowiec (Sezony)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Jeśli potrzebujesz tłumacza angielsko-polskiego lub ukraińsko-polskiego, napisz do nas max. do 10.12.2024 na adres: sekretariat@bwa.wroc.pl. Jeśli potrzebujesz asysty w dotarciu na wydarzenie napisz lub zadzwoń do nas: 888 369 039; wroclawglowny@bwa.wroc.pl
Pojęcia:
- Dysrupcja technologiczna – przełomowe rozwiązanie lub splot rozwiązań technologicznych, które znacząco wpływają na różne aspekty naszego życia. Innowatorzy z Doliny Krzemowej wyrażają ją swoim cytatem: Poruszaj się szybko i psuj rzeczy (Move fast and break things). Przeciwieństwem dysrupcyjnych działań jest solarpunkowe hasło: Poruszaj się wolno i siej rzeczy (Move slow and plant things).
- Bańki informacyjne – to sytuacje w świecie cyfrowym, gdy algorytmy dostarczają informacje zgodne z Twoimi poglądami i otaczają cię innymi ludźmi, którzy myślą podobnie. Brak różnorodnych informacji czy przestrzeni do dyskusji i wymiany kontrargumentów pogłębia społeczne i polityczne podziały, a w skrajnej sytuacji może służyć szerzeniu dezinformacji i fake newsów.
- Technosolucjonizm – przeświadczenie, że najbardziej złożone problemy najlepiej rozwiąże „technologia”, na przykład aplikacja, algorytm czy maszyna.
- Dobro wspólne – (za Moniką Kosterą) złożona, zbiorowa wartość, współdzielona przez ludzką wspólnotę. Wspierają ją rzeczy, takie jak solidarność, przyjaźń, wspólnota, przedsiębiorczość czy aktywizm.