Żyjnia

Żyjnia
Instalacja stała

galeria Dizajn BWA Wrocławiu
ul. Świdnicka 2–4


Inspiracją do stworzenia Żyjni była idea dostępnego dla wszystkich miejskiego sanatorium, inspirowanego nostalgiczną atmosferą dolnośląskich uzdrowisk i pałaców zdrojowych. Słowo „żyjnia” – równie retro, co futurystyczne – jako punkt wyjścia określiło ogólny charakter miejsca, otwartego na codzienne potrzeby jego użytkowników.

Projektanci Dominika Buck i Paweł Buck poszukali dodatkowego kontekstu dla funkcjonowania przestrzeni galerii, w której realizowany był do tej pory program wydarzeń towarzyszących do prezentowanych wystaw. Zaproponowali, by przestrzeń ta służyła również chwili wytchnienia w centrum miasta i wzorem pałaców zdrojowych oferowała unikalne doświadczenie odprężenia.

W Żyjni rolę sanatoryjnych wód leczniczych pełnią prozdrowotne napary z ziół, krany z miejską wodą oraz relaksujące inhalacje. Pałace zdrojowe zainspirowały nas nie tylko ze względu na symboliczny wymiar wody, organizującej sposób ich funkcjonowania, ale również ze względu na panujący w nich nastrój. Bliżej im do ośrodków kultury niż do kawiarni. Ich charakter jest z założenia niekomercyjny. Podobnie Żyjnia jest miejscem spotkań, współczesnym, otwartym salonem miejskim, w którym realizowany jest program różnorodnych wydarzeń towarzyszących bieżącym wystawom oraz zagadnieniom związanym ze zrównoważonym projektowaniem i konsumpcją, łagodzeniem kryzysu klimatycznego i kulturą regeneracji.

Zespół galerii Dizajn zachęca do wspólnego budowania programu i korzystania z unikalnych właściwości Żyjni wedle własnych pomysłów, o ile ich realizacja nie przeszkadza innym użytkownikom. Wesprzemy też inicjatywy, których celem jest promocja wiedzy i dobrych praktyk w obszarze projektowania i ekologii. Na propozycję współpracy czekamy pod adresem mailowym: dizajn@bwa.wroc.pl.

autorzy: Buck.Studio
kuratorka: Katarzyna Roj
ścieżka dźwiękowa: Czarny Latawiec

partnerzy strategiczni: Comforty, Chors, Delius, Glasspol, Herbapol Lublin, Reprint
partnerzy: Eauvation, Modeco Stone, Saldator Konstrukcje Spawane, Jan Sadowski, CEG-NAR, Young Glass Piotr Nawratil, Unigastro, KONO, Mossmoss, La Decoration, Promet, Barszczyk Budownictwo

...