Wydarzenie było
GlassGo! to druga edycja badawczego projektu galerii SIC! BWA Wrocław, skupiającego się na analizie kondycji i funkcji szkła oraz ceramiki w przestrzeni miejskiej. Podczas trwającej całe wakacje gry terenowej zaprosimy do wyjścia poza ramę galerii sztuki i do wspólnego mapowania Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Dla trzech najlepszych graczy przewidziane są nagrody!
Edukacyjna gra miejska, skupiająca się na tematyce szkła i ceramiki w najbliższej okolicy galerii SIC!, czyli Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Dzięki specyficznym sposobom doświadczania przestrzeni, uczestniczki i uczestnicy GlassGo! poznają zagadnienia z obszaru architektury, historii sztuki czy ekologii. Przestrzeń miejska, rzadko rozpatrywana jako odpowiednia do ekspozycji ceramiki i szkła, odkrywa przed nami nowe konteksty oraz pozwala na ich alternatywne „czytanie” – jako obiektów dekoracyjnych, funkcjonalnych, ale też będących częścią codziennej miejskiej rzeczywistości. Biorąc pod lupę to, co niezauważalne, spojrzymy na to medium z przewrotnej perspektywy, poznając ich nowe aspekty funkcjonowania.
Przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi i formuł badawczych, GlassGo! w tym roku skupia się na obszarze Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, bo to tutaj od lat 50. XX wieku zaczęło odradzać się życie kulturalne, artystyczne i towarzyskie. Nocą plac rozświetlały systematycznie pojawiające się neony, a Plac był salonem Wrocławia. O wizualnej i społecznej kondycji Placu Kościuszki opowiadała wystawa Pętla, która powstawała we współpracy z mieszkańcami; gra GlassGo! natomiast jest kontynuacją działań galerii SIC! na osiedlu KDM. W przeciągu dwóch lat przygotowań do wystawy pojawiło się wiele działań sąsiedzkich, jak performens Tomasza Kulki, działanie podwórkowe „Pętla Dźwięk” Macieja Bujko i Pauliny Galanciak, KINO KDM oraz wystawa w mieszkaniu, Pętla. M³.
We współpracy z grupą specjalistów i specjalistek, związanych z takimi dyscyplinami jak architektura, projektowanie szkła, historia sztuki czy problematyka przestrzeni miejskiej będziemy eksplorować, analizować i definiować nowe tropy. Podczas trwającej całe wakacje gry terenowej zaprosimy publiczność do wyjścia poza ramy galerii sztuki, aby wspólnie mapować miejską przestrzeń.
W grę może zagrać każdy, o dowolnej porze. Wystarczy mieć telefon z aplikacją do odczytywania kodów QR oraz mapkę, dostępną na miejscu w galerii SIC! BWA Wrocław (pl. Kościuszki 9/10), Kinie DCF (ul. Piłsudskiego 64a), kawiarni Green Caffe Nero (pl. Kościuszki 1) i w innych punktach Wrocławia. Zasady gry opisane są na stronie, która będzie aktywna od 31.07.2021: glassgo.bwa.wroc.pl
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Pętla” w galerii SIC BWA Wrocław.
Działanie jest częścią projektu Biuro Wspólnych Aspiracji. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław.
Organizator: SIC! BWA Wrocław
Kuratorki: Mika Drozdowska, Iwona Kałuża
Współorganizatorzy: Green Cafe Nero pl. Kościuszki, DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe, Fundacja Katarynka
Patronat medialny: Akademickie Radio Luz
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.