Królestwo. Wystawa w witrynach galerii SIC!

Królestwo
wystawa w witrynach galerii SIC!

26.06-12.09.2020
udostępnienie wystawy: piątek, 26.06.2020, godz. 14.00

galeria SIC! BWA Wrocław
pl. Kościuszki 9-10


Nowa odsłona wystawy w witrynach galerii SIC! BWA Wrocław jest formą adaptacji galerii oraz artystów zaproszonych do tworzenia tegorocznego programu do aktualnej sytuacji spowodowanej pandemią.

Królestwo to według systematyki organizmów kategoria obejmująca spokrewnione typy w zoologii lub gromady w botanice. Od czasów Karola Linneusza, czyli XVIII wieku, uważane za kategorię systematyczną najwyższej rangi. I jest tak do dziś, przynajmniej według Międzynarodowego Kodeksu Nomenklatury Botanicznej i Zoologicznej. Obecnie wyróżnia się sześć królestw: królestwo roślin, królestwo zwierząt, królestwo grzybów, królestwo bakterii, królestwo protisty, królestwo chromista.

Według Jamesa Lovelocka, twórcy Hipotezy Gai oraz autora książki o tym samym tytule, powstałej w latach siedemdziesiątych, wszystkie istoty żywe, wszystkie królestwa działają wspólnie, aby zachować na naszej planecie optymalne warunki do życia. Sama Ziemia ma zdolność reagowania na zmiany, dostosowuje się do nich, aby życie mogło się dalej rozwijać. Jest żywą istotą planetarną. Lovelock był również zdania, że kiedy aktywność jednego organizmu sprzyja jemu samemu oraz środowisku następuje jego rozprzestrzenienie. Odwrotny proces jest także możliwy i tym samym każdy gatunek, który ma ujemny impakt – wpływ na środowisko – jest skazany na śmierć, ale co istotne życie nadal trwa.

zdjęcie: Karina Marusińska

Dwa miesiące izolacji będące wynikiem głębokiego “lockdownu” jedynie z perspektywy czasu będą się wydawać, być może, mało znaczącym przestojem. W wymiarze globalnym oraz indywidualnym czas ten wywołał szereg zmian – w kontekście politycznym, ekonomiczno-społecznym, ekologicznym czy psychologicznym, co zmusza nas do refleksji. W niespełna pół roku pandemii królestwo ludzi, rozumiane jako forma władzy ukonstytuowana przez człowieka w relacji do natury, utraciło pozorny status hegemona. – mówi kuratorka wystawy Dominika Drozdowska Mierząc się z nowymi okolicznościami, redefiniując swoje wcześniejsze poszukiwania Dominika Kulczyńska, Kalina Bańka, Karina Marusińska, Hubert Kielan, Barbara Żłobińska i Mariusz Maślanka oraz Wojtek Furmaniak realizują obraz okresu post królestwa ludzkości. Wystawa Królestwo jest wizją tego, co mogłoby nastąpić po erze człowieka.

artyści: Dominika Kulczyńska, Kalina Bańka, Karina Marusińska, Hubert Kielan, Barbara Żłobińska i Mariusz Maślanka oraz Wojtek Furmaniak

scenografia: Hubert Kielan

kuratorka: Dominika Drozdowska

...