Stan wyjątkowy. TIFF Festival 2021

Stan wyjątkowy
wystawa programu głównego TIFF Festival

3.09-2.10.2021
udostępnienie:
3.09.2021, piątek, godz. 15.00

Studio BWA Wrocław

Ruska 46a/3 piętro


Zapraszamy do galerii Studio BWA Wrocław na wystawę Programu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF Festival.

Stan wyjątkowy jest naszą próbą ukazania tego, co obserwujemy i odczuwamy, jako główne powody współczesnych napięć. Wyrosła z naszych rozmów o tym, co tak blisko, że aż zaczyna być przezroczyste, nieodczuwalne, ale ostatecznie może zawsze stać się opresyjne.

Weronika Gęsicka, Untitled #5 z cyklu „Collection”, 2017–2018. Dzięki uprzejmości artystki i Galerii Jednostka

Tak zwana „normalność” jest niemożliwa, a jednocześnie nieustająco postulowana.Wiele aspektów naszej kultury jest pielęgnowanych przez obrazy, będące wskazówkami idealnego życia. Dość wymienić kanony piękna i doskonałości funkcjonujące w fotografii reklamowej czy wizje życia kreowane przez fotografie stockowe. Konfrontacja z obrazami polega na przyglądaniu się i dekonstruowaniu mechanizmów, jak wdrażane są strategie życia codziennego oraz postulaty znormalizowania czy tego, co jest uznawane za akceptowalne, zdrowe i praworządne.

Gra toczy się na wielu polach: jak być wzorową kobietą, świetnym ojcem, kreatywnym pracownikiem i idealnym obywatelem, jak wypełniać idealnie każdą rolę społeczną, w którą wchodzimy. Nie przesądzamy, czy wystawa przedstawia totalitarny, czy utopijny obraz świata. Podejmujemy próbę zrekonstruowania różnego rodzaju napięć, które nas otaczają i sprawdzamy, kiedy możemy wygodnie się w nich rozgościć, a które okazują się (lub już są) dla nas więzieniem.

Kuratorka i kurator: Agnieszka Olszewska, Łukasz Rusznica

Artyści_tki: Maisie Cousins, Agata Grzybowska & Aleksandra Szymczyk, Weronika Gęsicka, Rafał Milach, Agata Kalinowska, Caroline Tompkins, Lara Verheijden, Zolita

Prezentowane publikacje: Laia Abril On Abortion, Robert Adams Summer Nights, Christopher Anderson Cop, Tina Barney The Europeans, Sunil Gupta Lovers. Ten Years On, Blake Little Manifest

Godziny otwarcia wystawy 3-5.09.2021: 

  • 3.09.2021, piątek | 15.00-21.00
  • 4.09.2021, sobota | 12.00-20.00
  • 5.09.2021, niedziela | 12.00-18.00

O TIFF Festival

TIFF Festival po raz pierwszy odbył się w 2011 roku. Powstał we Wrocławiu i od samego początku dedykowany jest fotografii. Powołany po to, by animować i nakręcać życie fotograficzne w mieście i regionie, z roku na rok nabiera siły. TIFF nie oddziałuje tylko na swoje rodzinne miasto, ale wpływa także na całą Polskę, starając się jednocześnie zwiększyć zasięg wydarzenia do rangi międzynarodowej.
www.tiff.wroc.pl

...