RAR: Marta Szymanowska w Tartu
Pierwszy szlak w ramach programu Retreat Art Routes łączy Polskę, Estonię i Japonię. W lipcu i sierpniu polska artystka Marta Szymanowska odbywa rezydencję w Estonii. Po odpoczynku w miejscowości Massiaru, przeniesie się do Tartu, gdzie będzie kontynuować pracę nad projektem fotograficznym zainspirowanym archetypami Carla Gustava Junga.
Pierwszą część rezydencji planuję przeznaczyć na „ćwiczenia z patrzenia” i stworzenie wizualnego pamiętnika podróży. Cisza, spokój i piękno estońskiego krajobrazu stanowią doskonałe tło dla procesu twórczego. Ucieczka od problemów dnia codziennego i technologiczny detoks stwarzają również idealne warunki do nauki uważności i pozwalają skupić się na poszczególnych elementach otaczającej natury.
W czasie drugiej części mojej rezydencji w Estonii mam zamiar kontynuować pracę nad projektem autoterapeutycznym, w ramach którego staram się odnaleźć swojego „animusa”, czyli męski aspekt wewnętrzny. Carl Gustav Jung opisywał „animusa” jako archetypiczne wyobrażenie o męskiej energii, cechach i potencjale, które są obecne w psychice każdej kobiety. Poprzez samowiedzę, introspekcję i refleksję, kobieta może zdobyć większą świadomość swojego „animusa” i zintegrować go w swoją tożsamość. Jung wierzył, że osiągnięcie tej integracji pozwala osiągnąć równowagę psychiczną i sprzyja rozwojowi osobistemu, umożliwiając tym samym niezależność w relacji z mężczyzną.
Mam również nadzieję, że spotkanie z inną kulturą, a także wymiana doświadczeń i spostrzeżeń z lokalnymi artystami i artystkami pomogą mi poszerzyć perspektywę oraz staną się dla mnie źródłem inspiracji.
Marta Szymanowska
Rezydencja Marty Szymanowskiej odbywa się w dwóch etapach w dniach 12-24.07 (Massiaru), a następnie 24.07-22.08 (Tartu). Kuratorką wspierającą rozwój projektu artystki jest Stella Mõttus.
Marta Szymanowska, wrocławska fotografka, projektantka wnętrz, achitektka. W swojej działalności twórczej podejmuje temat ludzkiej emocjonalności, traktując fotografię jako formę autoterapii i drogę do samorozwoju. Fascynuje ją ludzkie ciało będące jednocześnie łącznikiem i barierą między światem wewnętrznym i zewnętrznym. Marta porusza się głównie w obszarze symboliki i wrażeniowości. Jej prace były pokazywane na wystawach grupowych w Polsce, Belgii, Czechach i Słowacji. W 2021 roku jej cykl „Hydra” został zaprezentowany podczas solowej wystawy w galerii Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu oraz wyróżniony w konkursie Talent Roku fundacji Pix.house.
Stella Mõttus zajmuje się sztuką współczesną, edukacją artystyczną dzieci i dorosłych oraz działaniami społecznymi. Studiuje historię sztuki na Uniwersytecie w Tartu i jest kierowniczką programu i producentką w Galerii Kogo. Interesuje się instytucjami sztuki, także poza stolicą Estonii. Pracując w różnych galeriach i muzeach (muzeum państwowe i samodzielnie zainicjowana galeria non-profit), poza kuratorowaniem wystaw, zarządzaniem projektami, pracą administracyjną i marketingową, zaangażowana była w budowanie uczestnictwa lokalnych mieszkańców oraz inicjowanie działań do nich skierowanych.
Rezydencja Marty Szymanowskiej w Estonii wsparta została w ramach programu Instytutu Adama Mickiewicza Kultura polska na świecie. Partnerem wspierającym tę rezydencję jest także Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tallinnie.
Szlak dla fotografek
- Organizator: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
- Współorganizatorzy: Kogo Gallery [EST], Tartu Art Museum [EST], PARADISE AIR [JP]
- Partnerzy: EU-Japan Fest Japan Committee [JP], Fundacja W788, Massia [EST], Tokyo Photographic Research [JP], Yurakucho Art Urbanism [JP]