Palmiarnia to dwie połączone ze sobą strefy. Jedna pełni rolę infopunktu galerii BWA Wrocław Główny ze sklepem z książkami i plakatami. Druga to miejsce odpoczynku wśród zielni.
Palmiarnia – jak sama nazwa wskazuje – odwołuje się do koncepcji oranżerii charakterystycznych dla architektury pałacowej. Dziewiętnastowieczny budynek dworca, zaprojektowany w stylu neogotyku Tudorów kojarzy się właśnie z takim założeniem. Dodatkowo, bardzo nowoczesne jak na ówczesne czasy zastosowanie elementów takich jak szkło i stal w hali głównej dworca, przywodzi na myśl przypałacowe palmiarnie i hale spacerowe, znane z uzdrowisk dolnośląskich. Miejsca te służyły odpoczynkowi i poszukiwaniu ukojenia.
W budynku dworca głównego brakowało przyjaznej przestrzeni dla odbiorczyń i odbiorców galerii BWA Wrocław Główny, a także dla osób podróżujących, oczekujących na pociąg czy odwiedzających Wrocław. W związku z tym, pojawił się pomysł, aby stworzyć takie miejsce, w którym można będzie wygodnie usiąść, napić się wody czy zakupić starannie dobrane publikacje i plakaty BWA Wrocław. Projekt wnętrza wykonała grupa Menthol Architects (Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Szymon Tobias), a zaproponowana przez nich kolorystka nawiązuje do wystroju budynku dworca. Elementy w kolorze zieleni nawiązują do barwnych przeszkleń w hali głównej, a kolor indygo zaczerpnięty został ze ścian sąsiadującej z galerią sali sesyjnej.
projekt koncepcyjny: Menthol Architects
Palmiarnia to dwie połączone ze sobą strefy. Jedna pełni funkcję infopunktu galerii ze sklepem z książkami i plakatami, a druga stanowi miejsce spotkań, wykładów i prezentacji, a także odpoczynku i relaksu wśród zielni. Strefy spajają powtarzające się we wnętrzu obłe formy kwietników oraz zieleń kojarząca się z przestrzeniami wypoczynku.
Palmiarnia pełni funkcję „trzeciego miejsca” (The Third Place), czyli przestrzeni publicznej, neutralnej, którą można odwiedzić niezależnie od trwających wystaw.
„Trzecie miejsce” to miejsce odpoczynku – nie tylko od pracy, lecz także od wykonywanych na co dzień rutynowych czynności. Jest neutralną przestrzenią, w której spędzamy wolny czas, spotykamy przyjaciół, odpoczywamy po pracy zawodowej, pracach domowych, nabieramy oddechu przy szklance wody, obserwujemy i pokazujemy się innym. „Trzecie miejsca” wzmacniają w nas poczucie przynależności do otoczenia oraz więzi z innymi – znanymi lub potencjalnie bliskimi nam osobami. Są to miejsca, w których tętni życie lokalnej społeczności, gdzie rodzą się nowe pomysły, utrwalają się lub ewoluują ważne w danym środowisku wartości.
Agnieszka Koszowska „Trzecie miejsce” według Raya Oldenburga
Palmiarnia funkcjonuje w dniach i godzinach otwarcia galerii BWA Wrocław Główny: środa-czwartek: 12:00–20:00, piątek-niedziela: 12:00–18:00.