Lab for Resilience (Pracownia Rezyliencji) to projekt realizowany w ramach programu i-Portunus Houses we Wrocławiu w dniach 7-15 kwietnia 2022 roku. W jego ramach międzynarodowa grupa składająca się z ekspertów i ekspertek z europejskich instytucji, organizacji i uczelni, a także przedstawicieli i przedstawicielek rady programowej BWA Wrocław omawiać będzie, jak kształtować rezylientne postawy i inicjatywy tak, aby wzmacniać odporność miast oraz ich mieszkańców poprzez kulturę i sztukę.
i-Portunus to program finansowany przez Komisję Europejską, który wspiera mobilność artystów i innych osób zawodowo związanych z kulturą, oferując twórcom granty na wyjazdy za granicę lub gospodarzom na przyjęcie gości z innych krajów. Program pozwala nawiązać współpracę na poziomie międzynarodowym, daje możliwość rozwoju zawodowego i osobistego, ułatwia dostęp do nowych rynków oraz pomaga zdobyć nową publiczność. Stawia na indywidualne podejście, dzięki czemu to twórcy i gospodarze decydują, dokąd pojechać lub kogo zaprosić. i-Portunus jest też odpowiedzią na potrzeby sektora kultury w zakresie mobilności międzynarodowej w gronie państw uczestniczących w programie Kreatywna Europa.
Lab for Resilience łączy formułę wizyty studyjnej i think-tanku, umożliwiając zaproszonym ekspertom i ekspertkom z zagranicy zarówno poznanie programu BWA Wrocław, jak i wraz z jego pracownikami i pracowniczkami wymianę wiedzy, doświadczeń oraz praktyk w obszarze rezyliencji w ramach szeregu prezentacji, wykładów, warsztatów i innych aktywności zaproponowanych przez każdą z osób uczestniczących w projekcie. Rozmowy dotyczyć będą m.in. dekolonizacji wiedzy i praktyk, styku potrzeb ludzkich i pozaludzkich, kultury regeneracji, rezylientnych założeń oraz rozwiązań opartych o przyrodę w kontekście infrastruktury instytucji kultury, ekologicznych strategii w pracy z lokalnymi środowiskami twórczymi, a także przyszłości wytwórstwa i przemysłu, zrównoważonego rozwoju oraz społeczności artystycznych w kontekście medium szkła. Spotkanie we Wrocławiu ma także pozwolić wypracować rekomendacje oraz strategie dotyczące dalszej współpracy, np. w ramach programów rezydencyjnych i programu Kreatywna Europa, tak pomiędzy jego uczestnikami i uczestniczkami, jak i organizacjami, które reprezentują.
Uczestnicy i uczestniczki:
Maciej Bujko – dyrektor BWA Wrocław. Dominika Drozdowska – kuratorka związana z galerią SIC! BWA Wrocław.
Katarzyna Roj – kuratorka związana z galerią Dizajn BWA Wrocław.
Klementyna Sęga – liderka zespołu ds. PR i komunikacji w BWA Wrocław.
Piotr Sikora – kurator związany z programem rezydencji artystycznych w MeetFactory w Pradze (Czechy).
Joanna Stembalska – kuratorka związana z galerią Studio BWA Wrocław.
Koordynacja: Berenika Nikodemska
Produkcja: Magda Weber
Promocja: Klementyna Sęga
Program pilotażowy i-Portunus Houses realizowany jest w imieniu Komisji Europejskiej przez konsorcjum organizacji, które same były pionierami europejskich programów mobilności kulturalnej. W skład konsorcjum i-Portunus Houses, koordynowanego przez European Cultural Foundation (Amsterdam), wchodzą MitOst (Berlin) jako główny realizator mobilności oraz Fundacja Kultura Nova (Zagrzeb) jako lider w zakresie ewaluacji i analizy.