Nowy Europejski Bauhaus to kreatywna i interdyscyplinarna inicjatywa Komisji Europejskiej, która łączy Europejski Zielony Ład z doświadczeniami i przestrzeniami, w jakich żyjemy. Wzywa do wyobrażenia sobie i wspólnego budowania zrównoważonej oraz włączającej przyszłości. Od 2021 roku BWA Wrocław jest jej partnerem.
Zgodnie z założeniami Nowego Europejskiego Bauhausu piękne przestrzenie, praktyki i doświadczenia wzbogacają – inspirują poprzez sztukę i kulturę, odpowiadają na potrzeby wykraczające poza funkcjonalność, są zrównoważone – pozostają w harmonii z naturą, środowiskiem i naszą planetą oraz włączają – zachęcają do dialogu między kulturami, dyscyplinami, płciami i wiekiem.
BWA Wrocław, obok innych organizacji z Polski i Europy, wspiera tę inicjatywę poprzez szereg aktywności związanych tak z programem instytucji, jak i jej przyszłą infrastrukturą. W 2021 roku częścią Nowego Europejskiego Bauhausu stała się zrealizowana w galerii Dizajn BWA Wrocławwystawa „Pole Regeneracji” – o Wrocławskich Polach Irygacyjnych, terenach o niezwykłym potencjale regeneracyjnym, chociaż powstałych na skutek działalności człowieka, a także towarzyszący jej cykl spotkań i spacerów „Kultura Regeneracji”. Motyw przewodni wystawy stanowiły trzy zagadnienia: projektowanie rezyliencji (odporność systemowa), kontinuum (Breslau-Wrocław) oraz rozwiązania oparte o przyrodę. Ponadto przypomniała ona również metodę myślenia scenariuszowego oraz jej potencjału dla dyscyplin projektowych, jak i podjęła temat roli dźwięku w odtwarzaniu zagrożonych siedlisk. W jej ramach wspólnie mogliśmy zastanowić się nad tym, czy istnieje coś poza zrównoważonym rozwojem. Czy można wyobrazić sobie scenariusze, w których działalność człowieka ma na otoczenie pozytywny wpływ?
W ubiegłym roku – wspólnie z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Komisją Europejską we Wrocławiu – BWA Wrocław zorganizowało również debatę „Z widokiem na Nowy Europejski Bauhaus”. W jej trakcie Hubert Trammer – architekt, nauczyciel i uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu, Katarzyna Roj – kuratorka galerii Dizajn BWA Wrocław oraz Leszek Gaś – dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu rozmawiali m.in. o świecie korygującym nierówności społeczne, o ekologicznym rozwoju miast i wsi, o projektowaniu zorientowanym nie tylko na ludzkich użytkowników, o rozwoju szanującym granice planetarne, a także o tym, czy modernizm to nasz antyk i jaką lekcję powinniśmy z niego wyciągnąć.
W dniach 30-31 maja 2022 roku – znów wspólnie z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Komisją Europejską we Wrocławiu – BWA Wrocław zaprasza polskich partnerów Nowego Europejskiego Bauhausu na konferencję. Spotkanie to ma pozwolić nam poznać się i podzielić doświadczeniami. Ma również umożliwić wypracowanie strategii dotyczących uczestnictwa w tej inicjatywie, jak i rekomendacji w odniesieniu do jej formuły oraz zasięgu w przyszłości.