RAR: Hana Yamamoto we Wrocławiu
W ramach programu rezydencji Retreat Art Routes w sierpniu i wrześniu japońska fotografka Hana Yamamoto przebywać będzie w Polsce, aby regenerować się oraz pracować – rozwijać praktykę badawczą i projekt artystyczny w W788 w Kozielcu i w naszej instytucji we Wrocławiu.
Hana Yamamoto na rezydencji w Polsce ma gęsto zapisany kalendarz. W pierwszym jego punkcie jest doświadczenie samego pobytu w miejscach jej wcześniej nieznanych: Kozielcu i Wrocławiu, ale też w rejonie kulturowo odległym od jej rodzimej Japonii.
Następnie artystka, której praktyka zakłada również część badawczą, chce przyjrzeć się medialnemu językowi wizualnemu, przedstawiającemu napływ osób uchodźczych z Ukrainy po wybuchu wojny. Interesują ją m.in. różnice w narracji medialnej między Polską Zachodnią a Wschodnią. Korzystając z możliwości rozwinie również swój projekt „Comfort Zone” (2023 – ) badający relację przestrzeni i widza w muzeach i instytucjach publicznych. Artystka skupia się w nim na tym, co ingeruje w obiekty i całe ekspozycje – systemom klimatyzacyjnym i innym udogodnieniom – i ich wpływie na odbiór sztuki.
Rezydencja Hany Yamamoto odbywa się w dniach 10.08-20.09.2023, a kuratorem wspierającym rozwój projektu artystki jest Łukasz Rusznica.
Hana Yamamoto jest artystką i badaczką, którą interesuje rola obrazów i fotografii w interakcjach społecznych. Doświadczenie życia na przedmieściach regionu Kanto popchnęło ją do tworzenia sztuki, która szuka odpowiedzi na pytanie “Jak działa obraz”. Prace Yamamoto odnoszą się do zjawisk codzienności, koncentrując się na różnych przejawach kształtowania się społeczeństwa, takich jak replikacja miejskich krajobrazów, powojenne miejsca pamięci czy współczesna logistyka.
Jako członkini kolektywu artystycznego TOKYO PHOTOGRAPHIC RESEARCH, uczestniczyła w licznych projektach, współpracując z wieloma twórcami i twórczyniami. Jest absolwentką kursu sztuki i mediów na Uniwersytecie Sztuki w Tamie w 2022 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Tokio w Japonii. W 2019 roku została finalistką “IMA next #3”.
Łukasz Rusznica jest fotografem i kuratorem, w praktyce artystycznej skupionym głównie na książce fotograficznej. Prowadzi galerię MpM14 we Wrocławiu.
Szlak dla fotografek
- Organizator: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
- Współorganizatorzy: Kogo Gallery [EST], Tartu Art Museum [EST], PARADISE AIR [JP]
- Partnerzy: EU-Japan Fest Japan Committee [JP], Fundacja W788, Massia [EST], Tokyo Photographic Research [JP], Yurakucho Art Urbanism [JP]