Biuro Wirtualne
Biuro Wirtualne było serią warsztatu z obszaru kultury cyfrowej, umożliwiających refleksję nad nowymi formami uczestnictwa w sztuce i kulturze online. Było przestrzenią wymiany cyfrowych inspiracji i praktycznego eksperymentowania z działaniami w sieci.
W wielu dziedzinach – w tym kulturze i sztuce – pandemia przyniosła (i wymogła) cyfrową transformację. Na nowo rezonuje obietnica, jaką niósł wczesny Internet: egalitarna, inkluzywna, dostępna, publiczna, współdzielona przestrzeń. W praktyce jednak technologie nie są ani inkluzywne, ani – po roku pandemii – ekscytujące. Paradoks nowych mediów („to co jest nowe zaraz będzie przestarzałe”) spotyka się z cyfrowym zmęczeniem wielomiesięcznej komunikacji online.
Cykl czterech warsztatów online zrealizowanych w ramach Biura Wirtualnego odnosił się kolejno do czterech wystaw BWA i różnych technologii/narzędzi: multimedialnych opowieści, audio, sztucznej inteligencji oraz rozszerzonej rzeczywistości.
Na każdy warsztat składała się z część teoretyczna, przygotowana przez kuratorkę Annę Desponds i prak-tyczna, prezentowana przez różnych zaproszonych gości. Wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami, pod okiem czterech prowadzących, spróbowaliśmy przyjrzeć się rozwiązaniom, które pozwalają rozszerzyć wątki wystaw na przestrzeń cyfrową i eksperymentować z innym narzędziem lub medium.
W wyniku warsztatów powstała cyfrowa mapa myśli prezentująca wątki poruszane podczas spotkań.
Harmonogram spotkań:
- SZTUKA HYBRYDOWA: Interaktywne narracje x Hybrid-in, Philo van Kemenade
- NIEWIDZIALNE GRANICE: Audio x Jeśli wszystko, co istnieje, ma swoje miejsce, Agnieszka Słodownik
- TECHNOLOGIA CHOĆ NIBY ŻYWA, JEST MARTWA: Sztuczna inteligencja (AI) x Wyobraźnia funeralna, Alexa Steinbrück
- CYFROWE TOŻSAMOŚCI, Rozszerzona rzeczywistość (AR) x Mon Cheri Bolscheviq, Tomasz Miśkiewicz
Kuratorka: Anna Desponds
Produkcja: Ganna Grudnytska
Działanie było częścią projektu Biuro Wspólnych Aspiracji. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław.