Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „As Far as I Can See”
Zapraszamy do galerii SIC! na oprowadzanie kuratorskie po wystawie As Far as I Can See z Joanną Kobyłt. Wystawa jest częścią Sceny Artystycznej 22. MFF Nowe Horyzonty.
Tytuł wystawy można przetłumaczyć jako Z tego co widzę lub Tak daleko, jak mogę spojrzeć. Choć nie są to słowa Jonasa Mekasa, brzmią jak cytat z jego filmów. As far as I can see to zwrot wykorzystywany do wyrażenia osobistego punktu widzenia. Akcentuje też ludzką skalę – to, co osiągalne ciałem i wzrokiem.
Joanna Kobyłt – kuratorka galerii BWA Wrocław Główny. Historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka. Studiowała historię sztuki i kulturoznawstwo. Pisała do czasopism: „Obieg”, „Dwutygodnik”, „Szum”, „Architektura i Biznes”, współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W latach 2019-2022 była kuratorką kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław. Punktem wyjścia do jej pracy kuratorskiej jest często kontekst historyczny. Interesuje się medium wystawy jako ideologicznym narzędziem wytwarzania wiedzy oraz stykiem historii wizualności i historii nauk przyrodniczych.
Kama Sokolnicka (ur. 1978) mieszka we Wrocławiu i w Berlinie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. E. Geta-Stankiewicza. Jej praktyka artystyczna opiera się na montażu jako procesie konceptualnym. Interesują ją błędy w czytaniu, słuchaniu i rozumieniu, a prace charakteryzuje powściągliwość w użyciu materiałów oraz zróżnicowane pod względem formy – od kolażu, obiektu, instalacji i malarstwa, po rzeźbę. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i grupowych w Polsce i za granicą. W 2021 r. otrzymała stypendium Prezydenta Wrocławia.
Emanuel Geisser (ur. 1974) urodzony w St. Gallen w Szwajcarii. Mieszka i pracuje w Berlinie. Studiował w Ecole Supérieure d´Art Visuel w Genewie i Hochschule für bildende Künste w Hamburgu. Na swoim koncie ma wiele międzynarodowych wystaw, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. W praktyce artystycznej wykorzystuje instalacje, filmy, wideo oraz techniki kolażu. Bada zasady działania natury, upór zjawisk fizycznych oraz kruche systemy, które trzymają wszystko razem. Swoją pracę traktuje jako kalibrowanie świata za pomocą instrumentów artystycznych.
- Kuratorka: Joanna Kobyłt
- Produkcja: Patrycja Ścisłowska
- Identyfikacja wizualna: Karolina Pietrzyk
- Partnerzy: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Kino Nowe Horyzonty, Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Lithuanian Film Centre, Lithuanian Culture Institute, Program Jonas Mekas 100!
- Organizator: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
- Współorganizator: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21-31 lipca 2022 we Wrocławiu. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, będzie trwać online’owa odsłona festiwalu. [więcej na stronie]