Podróż do wnętrza Ziemi
Podróż do wnętrza Ziemi to wystawa odnosząca się do lokalizacji i historii galerii BWA Wrocław Główny. Łączy ze sobą dwa kluczowe dla tego miejsca wątki: podróż i węgiel kamienny. Wystawa analizuje dominujący przez stulecia antropocentryzm, wedle którego człowiek był najważniejszym bytem we wszechświecie.
Punktem wyjścia w pracy nad ekspozycją jest powieść Juliusza Verne’a z 1864 roku, w której główni bohaterowie odbywają podziemną wyprawę, będącą swoistą podróżą w czasie. W trakcie schodzenia do jądra Ziemi doświadczają wielu fantastycznych przygód, charakterystycznych dla XIX-wiecznych powieści science-fiction. Ich podróż rozpoczyna się zejściem do krateru islandzkiego wulkanu Snæfellsjökull, a w miarę zgłębiania się w czeluści, śmiałkowie cofają się do najstarszych okresów życia na naszej planecie. Oglądają paleontologiczne ślady życia roślin i zwierząt, łowią prehistoryczne ryby, natrafiają na las gigantycznych grzybów, są świadkami walki dwóch morskich dinozaurów, wreszcie odnajdują szczątki człowieka kopalnego. Cała podziemna struktura wydaje się być niemal stworzona do bytności ludzi pod ziemią. Choć ze współczesnej perspektywy dzieło Verne’a może wydawać się naiwne, to książka ta stanowi literacki przykład wyobrażeń na temat zdobywania planety oraz dominującego w ostatnich stuleciach antropocentryzmu, wedle którego człowiek był najważniejszym bytem we wszechświecie.
Wystawa Podróż do wnętrza Ziemi ma charakter eseju wizualnego, w którym sztuka ilustruje ludzkie relacje z wnętrznościami ziemskimi. Jednocześnie łączy ze sobą dwa wątki, kluczowe dla miejsca, w którym się odbywa: podróż i węgiel kamienny. W historycznych salach galerii BWA Wrocław Główny na I piętrze Dworca Głównego prezentujemy ponad 30 prac, stworzonych w rozmaitych mediach – od malarstwa i rzeźby, przez instalację i kolaż, po fotografię i film. Artyści i artystki zaproszeni do wystawy przyglądają się stosunkowi człowieka do geologicznych zasobów, a ekspozycja przywodzi na myśl dawne muzea historii naturalnej. W pracach pojawiają się wizje podziemnych światów i początków życia, a także temat wydobywania i spalania paliw kopalnych, które to procesy ściśle dyktują warunki życia polityczno-ekonomicznego. Człowiek ukazany jest w relacji do podziemi – z ich zasobami, skałami, minerałami, archeologicznymi artefaktami. Wystawa jest propozycją odczytania książki Verne’a, używając dzisiejszej wiedzy o antropocenie – epoce zawłaszczonej przez człowieka i o konsekwencjach przekształceń planety.
W czasie wernisażu w galerii BWA Wrocław Główny stworzymy dla publiczności wyjątkowy ambient room, dostępny jedynie tego wieczoru. Specjalnie przygotowany pokaz audio-wizualny, inspirowany pracami na wystawie, stworzy Afterglow – VJ i DJ znany z wrocławskiego podwórka techno.
Podróż do wnętrza Ziemi x VJ/DJ set: 10 marca, godz. 19:30
- Artyści i artystki: Kateryna Aliinyk, Kuba Bąkowski, Piotr Blajerski, Agnieszka Brzeżańska, Lia Dostlieva, Maria Gostylla, Nicolas Grospierre, Agnieszka Kalinowska, Michał Łuczak, Patrycja Orzechowska, Laura Pawela, Michał Smandek, Łukasz Surowiec, Marta Szulc, Stach Szumski & Nestor Peixoto Aballe (Insane Temple), Bartosz Zalewski
- Kuratorka: Joanna Kobyłt
- Produkcja: Karolina Jaworska, Patrycja Ścisłowska
- Promocja: Żaneta Wańczyk
- Identyfikacja wizualna i scenografia: Patrycja Orzechowska
- Montaż: Tomasz Koczoń, Maciej Mituś, Marcin Pecyna, Michał Perucki
- Tłumaczenia: Olga Bednarchuk, Alicja Grabarczyk
- Organizator: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
- Patroni medialni: TOK FM, Magazyn SZUM, HERITO
Informacje sensoryczne:
- – w jednym w pomieszczeń słychać dźwięki, które mogą wzbudzać niepokój
- – na wystawie są wyciemnione pokoje, z projekcjami wideo
- – w jednym z wyciemnionych pokoi odtwarzana jest głośna muzyka