Żyjnia jest miejscem spotkań, współczesnym, otwartym salonem miejskim. Realizowany jest w niej program różnorodnych wydarzeń związanych z programem galerii Dizajn BWA Wrocław. Słowo “żyjnia” – równie retro, co futurystyczne – określiło charakter miejsca, otwartego na najbardziej podstawowe potrzeby jego użytkowników, takie jak: regeneracja, schronienie i budowa odporności.
Za Żyjnią stoi idea miejskiego sanatorium, dostępnego dla wszystkich, inspirowanego nostalgiczną atmosferą dolnośląskich uzdrowisk. Pałace zdrojowe zainteresowały nas ze względu na nastrój, niekomercyjny charakter, a także symboliczny status wody, wokół której zbudowana jest cała architektura zdrojowa. Myślenie o wodzie w kontekście publicznego zasobu jest szczególnie adekwatne wobec aktualnych wyzwań związanych z suszą. W Żyjni rolę sanatoryjnych wód leczniczych pełnią napary z ziół, krany z miejską wodą, relaksujące inhalacje olejkami z geranium, terapia dźwiękowa.
W przestrzeni akustycznej Żyjni na co dzień wybrzmiewa uprzestrzenniony pejzaż dźwiękowy sanatorium w Świeradowie-Zdroju. Dla kuracjuszy zainteresowanych eksperymentami muzycznymi mamy bogatą kolekcję utworów stworzonych przez Czarnego Latawca dla wielokanałowego nagłośnienia w ramach cyklu słuchowisk Canti Spazzailizati.
Pojęciem przewodnim dla programu edukacyjnego i społecznego Żyjni jest rezyliencja. Oznacza ona zdolność przystosowywania się do zmieniających się warunków i odzyskiwania sił w obliczu społecznych zakłóceń, konfliktów, klęsk żywiołowych, epidemii, katastrof. Pojęcie funkcjonujące w dyscyplinach takich jak matematyka, fizyka czy psychologia, coraz częściej pojawia się w horyzoncie dyscyplin projektowych. Oznacza projektowanie odporne na istniejące lub prognozowane zmiany klimatyczne i wiążące się z nimi bezpośrednie zagrożenia.
Żyjnia jest miejscem wciąż rozwijającym się i poddającym się niewielkim przekształceniom. W jej scenografii możesz podzielić się z publicznością swoją aktywnością projektową, zorganizować kameralny koncert, zaaranżować sesję zdjęciową, a nawet przetestować prototyp produktu lub usługi, o ile łączy się tematycznie z miejscem. Żyjnia pełni rolę miejskiego sanatorium w centrum miasta, gdzie z ruchliwej ulicy Świdnickiej możesz przyjść, by odpocząć, wyciszyć się, napełnić swój termos wodą miejską lub wrzątkiem i skorzystać z mieszanki naszych ziół.
Buck.Studio to założone przez architektów Dominikę Buck i Pawła Buck, wielokrotnie nagradzane, multidyscyplinarne studio zajmujące się projektowaniem wnętrz, przedmiotów oraz identyfikacji wizualnej. Specjalizuje się w opracowywaniu konceptów i strategii dla przestrzeni publicznych. Realizuje projekty w Polsce i zagranicą. Autorzy projektów, min. Bistro Dinette, restauracji Opasły Tom, kina Nowe Horyzonty, nagrodzonej w Londynie i Nowym Jorku cukierni Nanan oraz restauracji Campo, która w 2018 roku otrzymała w Londynie nagrodę za najlepszy projekt wnętrz restauracji na świecie, a w 2019 prestiżową nagrodę German Design Award.www.buck.pl