Biuro # 17 Przeciw estetyzacji

Biuro nr 17 (1/2018)
Przeciw estetyzacji (innowacja w sztuce)

Tym razem nasz okładkowy temat sięga po pewniki – czy w sztuce aktualny jest ciągle model awangardowy? A może króliczek permanentnej transgresji, sprawiającej że sztuka jest “raz tym a raz owym” zgubił już pogoń na dobre? Przyjrzymy się zagadnieniu, które jeszcze w XX w. było fetyszem sztuki współczesnej.
Awangarda i historia sztuki, wyniosły innowację i oryginalność na samo czoło kryteriów wartości w sztuce. Kres pochodowi nowoczesności położyły dopiero dyskursy krytyczne, których apogeum przypadło na lata 80. ubiegłego wieku. Do konkurencji dołączyła wówczas autentyczność. Czy jednak nowość i oryginalność straciły na ważności jako kryteria oceny dzieł sztuki? W XX i XXI wieku sporo zmieniło się w sztuce. Od zakwestionowania oryginalności przez myśl postmodernistyczną, poprzez przezwyciężenie paradygmatów krytycznych do neoliberalnej depresji. Czego spodziewać możemy się po nowych strategiach sztuki?
Relacje świata sztuki z rynkiem skomplikowały sytuację twórców. Nowość musi przecierać sobie drogę do odbiorców korzystając z rozmaitych narzędzi, często instytucjonalnych, takich jak krytyka, komunikacja, promocja, które często, by być skuteczne, upodobniają to co prezentują, do tego co już znamy i lubimy. Artyści, szczególnie młodzi, nie chcą być nieskutecznymi kontestatorami (nieestetycznymi frajerami). Utrata siły przez sztukę i humanistykę sprawiła, że nowy punk żywi się marketingiem, wystawy planuje się jak kampanie wiralowe, wzięci artyści zakładają agencje albo działają jak agencje PR-owe (DIS magazine). Cieszą się fake newsami i destabilizują system przejmując k anały wirtualnej rzeczywistości przec zuwając, że inna nie istnieje. Manipulują, uwodzą, symulują. Innymi słowy, to numer o tym, jak w świecie “projektów” odróżnić sztukę współczesną i czym/czy ta próbuje odróżniać się od modnego lajfstajlu?
 

AUTORZY NUMERU

Agnieszka Bandura, Beata Bartecka, Cyber kids on real (Dominik Cymer, Kasia Lorenz), DOOM 3K (Michal Niechaj, Sylwia Rochala), Dwa Zeta (Sławek Czajkowski, Karolina Zajączkowska), Marek Krajewski, Małpeczki (Maria Kozłowska, Maria Toboła), Anka Mituś, Muzealne Biuro Wycieczkowe (Tomek Pawłowskił, Rafał Żarski), Dominik Podsiadly, Katarzyna Roj, Aleksandra Wałaszek, Karolina Wycisk, Magda Zamorska
Projekt okładki: Cyber Kids On Real
Projekt graficzny numeru: Maciek Lizak
Redaktorka naczelna: Anna Mituś

CENA: 9 PLN + koszt wysyłki (zamówienia: ksiegarnia@bwa.wroc.pl)

Przejrzyj numer #17 na issue.com: 

...