Noworoczne Postanowienia 2018. SMOG

Noworoczne Postanowienia 2018. SMOG 

31.01-4.03.2018 

Szczegółowy harmonogram już wkrótce! 

kolektyw kuratorski: Iwona Kałuża, Joanna Kobyłt, Magdalena Kreis, Katarzyna Roj, Natalia Romaszkan, Joanna Sokalska
uczestnicy: Ewa Głowacka, Joanna Gniady, Iwona Jarosz, Paweł Mildner, Marta Przeciszewska, Jakub Zasada


proj. Jakub Stępień Hakobo

Smog – najbardziej dyskutowany w ostatnich kilku latach problem zarówno na poziomie lokalnym, miejskim jak globalnym. W ciągu bardzo krótkiego czasu awansował z abstrakcyjnego zjawiska do palącego utrapienia naszej codzienności. Systemowe przeciwdziałanie to z pewnością jedna z dróg, drugą jest oddolna, sąsiedzka organizacja. Czy projektowanie jako dziedzina może przyczynić się do walki ze smogiem? Jak projektanci mogą wspomóc niezależną, obywatelską mobilizację? W ramach tegorocznych Noworocznych Postanowień wspólnie z projektantami i aktywistami spróbujemy zmapować zjawiska związane ze smogiem, przyjrzymy się temu, co już udało się  zrobić i jakie inicjatywy zostały podjęte. Zaproponujemy też zestaw dobrych praktyk i szereg ciekawych warsztatów, spotkań i debat.

Noworoczne Postanowienia to cykliczny projekt realizowany przez galerię Dizajn BWA Wrocław na początku każdego roku kalendarzowego. Uwaga projektu skierowana jest na różne aspekty budujące dziedzinę projektowania. Na czas Noworocznych Postanowień przestrzeń galerii zamienia się w otwartą pracownię – miejsce spotkań i wymiany wiedzy, w którym odbywają się warsztaty, wykłady i działania twórcze eksplorujące nowe trendy i perspektywy dla dizajnu. Idea całego projektu nawiązuje do teorii Czarnego Łabędzia, według której co jakiś czas pojawia się zaskakujące wydarzenie, które ma niezwykłą moc oddziaływania i może znacząco wpłynąć na rzeczywistość. Czarne skrzydło – projekt Jakuba Stępnia (Hakobo) to znak rozpoznawczy Noworocznych Postanowień.

kolektyw kuratorski: Iwona Kałuża, Magdalena Kreis, Katarzyna Roj, Natalia Romaszkan, Joanna Sokalska
uczestnicy: Ewa Głowacka, Joanna Gniady, Iwona Jarosz, Paweł Mildner, Marta Przeciszewska, Jakub Zasada

współpraca merytoryczna: Robert Gacek (Stowarzyszenie Akcja Miasto), Krzysztof Smolnicki (Dolnośląski Alarm Smogowy).

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu edukacyjnego Teraz Dizajn! 2018

HARMONOGRAM: 

  • 31.01.2018  – Udostępnienie wystawy.
  • 10-11.02.2018  – Fakt niezbędny jak tlen – warsztaty reporterskie w Magdaleną Kicińską, podczas których uczestnicy zapoznają się z procesem pracy nad reportażem i przygotują własne teksty podejmujące wątki związane z problematyką smogu.
  • 10.02. 2018  – Smog. Game over – fotograficzny projekt miejski z Alicją Kielan .Uczestnicy badawczego projektu fotograficznego, prowadzonego przez Alicję Kielan, zgłębią tajniki pracy nad reportażem fotograficznym i będą poszukiwać w przestrzeni miejskiej dowodów na istnienie smogu.
  • 24.02 – warsztaty 3D czyli Dizajn Dla Dzieci

Noworoczne Postanowienia 2018. SMOG

31.01 – 4.03.2018

galeria Dizajn BWA Wrocław 

ul. Śwdnicka 2-4

 

...