Z przyjemnością ogłaszamy, że BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej zostało partnerem Nowego Europejskiego Bauhausu! Nowy Europejski Bauhaus to kreatywny interdyscyplinarny ruch Komisji Europejskiej, który jest w fazie projektowej, co oznacza, że każdy z nas może go współtworzyć, pomagając w określeniu jego potrzeb i wyzwań, a także wnosząc własną perspektywę. W ramach inicjatywy, wykorzystując narzędzia kultury i sztuki wspieramy realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Obecnie jesteśmy czwartym polskim partnerem tego wyjątkowego projektu.
Nowy Europejski Bauhaus to inicjatywa służąca temu abyśmy tworząc, czy przekształcając cokolwiek w świecie godzili piękno, jakość życia i dostępność dla wszystkich z szacunkiem dla środowiska naturalnego i dostosowaniem do potrzeb społecznych i uwarunkowań ekonomicznych. Założenia idei są bliskie naszym celom jako instytucji oraz programowi realizowanemu w czterech galeriach BWA Wrocław. Głównym założeniem Nowego Europejskiego Bauhausu jest uczynienie, by dążenie do neutralności klimatycznej Europy w 2050 roku i realizacja Europejskiego Zielonego Ładu były bardziej powiązane z realizacją różnych potrzeb i otwartym na ludzi. A dzięki temu zwiększały szanse na to, że się udadzą i zmienią świat na lepszy. Inicjatywa została zainaugurowana przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen jesienią 2020 roku, która nazwała ją „projektem nadziei na znalezienie sposobu, jak lepiej żyć razem po pandemii”.
W ramach inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus realizujemy wystawę Pole regeneracji o Wrocławskich Polach Irygacyjnych, która otwiera się w galerii Dizajn BWA Wrocław 9 lipca 2021 roku. Na jej przykładzie komunikujemy wartości, którymi chcemy nasycić Nowy Europejski Bauhaus: interesuje nas projektowanie regeneracji oraz systemowej odporności (rezyliencji) i rola rozwiązań opartych o współpracę z przyrodą. Zastanawiamy się, czy istnieje coś poza zrównoważonym rozwojem oznaczającym de facto minimalizację szkody i czy możemy wcielać w życie odważniejsze scenariusze, w których działalność człowieka ma na otoczenie wpływ pozytywny.
Projekt New European Bauhaus wyróżnia się oryginalną formułą, w wypracowaniu której możemy wziąć udział wszyscy. Jest rozłożony na trzy etapy: współprojektowanie, realizację i upowszechnianie. Obecnie jest on w fazie projektowej, co oznacza, że każdy z nas może go współtworzyć, pomóc w określeniu najpilniejszych potrzeb i wyzwań, wnieść swoją perspektywę i uważność. Udzielając wsparcia inicjatywie mamy na celu zwiększenie wpływu środowisk artystycznych i projektowych na jej rozwój oraz promowanie założeń Nowego Europejskiego Bauhausu wśród instytucji z sektora kultury i sztuki.
Ponadto latem 2021 r. inicjatywa przyzna nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu, aby wyróżnić wybitne współczesne przykłady budynków/przestrzeni, które już teraz łączą zrównoważony charakter, jakość funkcjonalną i inkluzywność. Wśród wybranych do drugiego etapu New European Bauhaus Prize projektów/przestrzeni znalazła się Żyjnia – miejsce spotkań, współczesny, otwarty salon miejski, w którym realizowany jest program różnorodnych wydarzeń galerii Dizajn BWA Wrocław.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.