Dzika glina powraca
Warsztaty, plenery i wykłady – przygotowaliśmy dla was program Dzikiej gliny na 2024 rok.
W poprzednim roku razem z ekspertami z dziedziny architektury wernakularnej, artystkami pracującymi z ceramiką, specjalistami i badaczami w temacie dzikiej gliny zgłębialiśmy jej właściwości oraz perspektywy, jakie ten materiał daje na przyszłość. Dzika glina występuje naturalnie, można ją wytropić, co robiliśmy już niejednokrotnie, również na plenerze poprzedzającym wystawę „Błotko“.
W 2024 roku obszarem naszych działań będzie Dolny Śląsk, region bardzo bogaty geologicznie, teren z pokładami kaolinitów w Polsce a także posiadający najbogatszą tradycję związaną z wytwórstwem ceramiki. Jest to region również w dużym stopniu przekształcony przez przemysł wydobywczy. W tym krajobrazie spróbujemy odnaleźć nowe znaczenie dla idei dzikiej gliny, a także w szerszym kontekście dla rzemiosła, projektowania i sztuki korzystającej z nieprzetworzonej ziemi.
Kontynuujemy nasze działania w mieście, wchodząc głębiej w tkankę Wrocławia a także snując perspektywy na przyszłość dla naszego najbliższego otoczenia, związane z tradycyjny materiałem jakim jest glina.
Oprócz zainteresowania lokalnymi zasobami glin, poszukamy także kopalin zbliżonych do tych znanych z procesów ceramicznych takich jak tlenki metali czy minerały. Jednym z miejsc naszej eksploracji będą hałdy.
Tegoroczny program Dzikiej gliny rozpoczniemy w kwietniu. Działania potrwają do października 2024 roku. Śledźcie nasz program po więcej informacji.
- kuratorki cyklu: Mika Drozdowska, Bartosz Brylewski
- osoby eksperckie: TBA