Państwowe fundusze celowe
Zadania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Olbrzymki – wystawa wybitnych artystek związanych z Dolnym Śląskiem
wartość dofinansowania: 76 960,00 zł
całkowita wartość zadania: 210 960,00 zł
„Olbrzymki” to wystawa wybitnych artystek – Bożenny Biskupskiej, Urszuli Broll, Ewy Ciepielewskiej, Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej i Ewy Zarzyckiej – w BWA Wrocław Główny, największej wrocławskiej galerii sztuki współczesnej. Mimo posługiwania się wachlarzem mediów (malarstwo, rzeźba, wideo, performans czy działania efemeryczne), postaci te łączy bardzo wiele. Każda z nich związana jest z Dolnym Śląskiem – poprzez spędzone tu dzieciństwo, studia, pracę akademicką czy wybranie tego regionu jako miejsca odnalezionego. Miejsca realizacji wizjonerskich projektów i praktyki artystycznej. Miejsca stworzonego dla społeczności. Wystawa zaprezentuje pięć indywidualności o ogromnym wkładzie w kulturę, które jednocześnie bardzo silnie oddziałują i angażują się w pracę na rzecz innych – studentek, twórczyń czy odbiorczyń sztuki. Będzie to próba odtworzenia atmosfery rzeczywistych i metaforycznych domów artystek, przestrzeni i pracowni, a zarazem przedstawienia ich biografii i regionu.
Wystawa otwarta zostanie w galerii BWA Wrocław Główny 10 maja 2024 roku.
Świątynia Baśni – wystawa zbiorowa
wartość dofinansowania: 73 920,00 zł
całkowita wartość zadania: 249 920,00 zł
Wystawa „Świątynia Baśni” stanowi odwołanie do Sagenhalle (Hali Baśni) – nieistniejącej drewnianej budowli, która powstała w 1903 roku z inicjatywy malarza Hermanna Hendricha w Szklarskiej Porębie. Położona w malowniczej lokalizacji z widokiem na Karkonosze, hala prezentowała osiem obrazów autorstwa niemieckiego artysty. Przedstawiały one historię sudeckiego Ducha Gór (Karkonosz, Liczyrzepa, Rübezahl) jako personifikację sił natury.
W ramach wystawy, w największej wrocławskiej galerii sztuki współczesnej – BWA Wrocław Główny, powstanie współczesna hala, w której analizie poddane zostaną relacje z naturą, rola mitów oraz znaczenie „małych ojczyzn”. Prace artystyczne odnosić się będą do zagadnień: mrocznej ekologii, posthumanizmu czy też wątków tożsamościowych. Ideą przewodnią wystawy będzie podkreślenie roli wyobraźni wobec kryzysów we współczesnym świecie, w którym potrzebujemy nowych scenariuszy i postaw – na nowo przepisanych baśni, aby przezwyciężyć obecny impas.
Wystawa otwarta zostanie w galerii BWA Wrocław Główny 11 października 2024 roku.
Postęp a Sezony
wartość dofinansowania: 54 000 zł
całkowita wartość zadania: 99 785,19 zł
Postęp a Sezony to całoroczny program wydarzeń z obszaru edukacji kulturalnej dla dorosłych, dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności. Program zbudowany jest z dwóch tematycznych cykli. Pierwszy odnosi się do Postępu jako czynnika zmian społecznych, kulturowych, gospodarczych i ekonomicznych, który ma ogromny wpływ na procesy zarówno globalne, jak i lokalne. Drugi obejmuje spekulatywne scenariusze życia w trybie cyklicznym, sezonowym i antykapitalistycznym jako remedium na presję ciągłego wzrostu, rozwoju i postępu. Sezony odnoszą się do pojęcia sezonowości i scenariuszy przyszłości opartych na powrocie do życia zgodnego z cyklami przyrody. Zastanawiamy się nad różnymi strategiami życia w dobie kryzysu klimatycznego.
Pojęcie naturokultury oddaje komplementarność programu Postęp a Sezony. Termin ten (za Donną Haraway) wyraża potrzebę uznania nieodwracalnej ingerencji człowieka w przyrodę, ale też potrzebę uznania realnych z nią relacji. W ramach programu odbędzie się łącznie dziewiętnaście wydarzeń w różnych formatach, dostosowanych do zróżnicowanych grup wiekowych, m.in. wykłady, warsztaty, spacery, plener artystyczny, czy koncerty. Powstaną również dwie publikacje będące zwieńczeniem prac nad tematem postępu i sezonowości.
Program publiczny Postęp a Sezony trwa od marca do grudnia 2024 roku w BWA Wrocław Galeriach Sztuki Współczesnej oraz w przestrzeni publicznej.
Informacje o programie publicznym Postęp
Informacje o programie publicznym Sezony
Przebudowa Galerii Dizajn BWA Wrocław
wartość dofinansowania: 200 000,00 zł
całkowita wartość zadania: 520 019,13 zł
Zadanie „Przebudowa Galerii Dizajn BWA Wrocław” ma na celu przeprowadzenie I etapu kompleksowej przebudowy lokalu zamkniętego w sierpniu 2023 ze względu na zły stan instalacji elektrycznej. Realizacja zadania przyczyni się do ponownego otwarcia jednej z najważniejszych polskich galerii zajmujących się sztukami projektowymi. Dzięki zaangażowaniu w projekt renomowanych architektów z Grupy Centrala oraz Fundacji Jednostka Architektury (Marta Mnich) podkreślimy jej wyjątkowość, wykorzystamy potencjał i zwiększymy rozpoznawalność. Przebudowa zwiększy też bezpieczeństwo naszych odbiorców, a także umożliwi przystosowanie lokalu do wymagań osób ze szczególnymi potrzebami. Zastosujemy rozwiązania proekologiczne, zmniejszające opłaty za media. Realizacja projektu pozwoli nam również dostosować galerię do europejskich standardów wystawienniczych. Przebudowa infrastruktury w zakresie edukacji kulturalnej i wystawiennictwa wpłynie w efekcie na zwiększenie potencjału rozwojowego całej instytucji.
W ramach zadania przeprowadzony zostanie I etap robót budowlanych obejmujący branżę architektury, sanitarną i elektryczną. W ramach przeprowadzonych prac nastąpi zmiana układu funkcjonalnego galerii: wyburzenie części ścian działowych parteru oraz I piętra celem połączenia holu frontowego i podwórzowego i stworzenia nowych przestrzeni: strefy recepcji z księgarnią, powiększenia strefy ekspozycyjnej o salę audiowizualną, wydzielenia strefy biurowej oraz zaplecza noclegowego z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym na I piętrze, antresoli z ażurową balustradą nad częścią sali wykładowo-warsztatowej Żyjni. Przeprowadzone będą także prace przygotowawcze pod montaż podnośnika dla przewozu osób (pomiędzy poziomem parteru a I piętrem lokalu) i zlikwidowane zostaną progi wewnątrz lokalu. Z zakresu branży elektrycznej zostanie wykonana nowa wewnętrzna instalacja elektryczna oraz teletechniczna, domofonowa, przyzywowa. Z zakresu branży sanitarnej zaś instalacja hydrantowa oraz instalacja wody szarej. Przestrzeń ekspozycyjna zostanie wyposażona w profesjonalne oświetlenie wystawiennicze.
Informacje o przebudowie Galerii Dizajn BWA Wrocław