Pobyt studyjny II – wyniki naboru
Na kolejną edycję rezydencji artystycznej Pobyt studyjny nadesłano ponad 60 zgłoszeń. Poziom był niezwykle wysoki, dlatego komisja w składzie: Maciej Bujko, Joanna Glinkowska, Joanna Synowiec, Cezary Wicher zdecydowała o zaproszeniu autorek dwóch zgłoszeń: Weroniki Guenther i kolektywu Make Larmo (Paulina Woźniczka i Weronika Krupa). Pobyty odbędą się w tym samym czasie.
Make Larmo to dziewczyński kolektyw zajmujący się sitodrukiem. Tworzące go artystki – Paulina Woźniczka i Weronika Krupa, zaproponowały stworzenie w przestrzeni galerii Studio BWA Wrocław otwartej dla publiczności instalacji, która będzie składać się z materialnych śladów i zapisków. Tak powstać ma swego rodzaju archiwum pamięci krajobrazu. Artystki będą pracować z różnymi materiałami, mieszając media i porządki. Ważna jest dla nich światłoczułość jako idea i jako podstawowa własność, wiodącej w ich praktyce, metody sitodruku. Bardzo spodobało nam się spojrzenie artystek na własną praktykę artystyczną, wyrastającą z posthumanistycznych inspiracji. Chcemy wspólnie przyjrzeć się wrocławskim, wytworzonym przez człowieka wzniesieniom i wzgórzom. Następnie, te doświadczenia przeniesiemy na spójną realizację artystyczną. Dostrzegamy, że mimo odrębnych fascynacji i estetyk, poszukiwania Make Larmo zazębiają się z drogą Weroniki Guenther i jesteśmy niezwykle ciekawi tego zderzenia.
Weronika Guenther umiejscawia swój projekt we Wrocławiu, ale jej poszukiwania skupią się na małych migracjach wewnątrz Dolnego Śląska. Punktem początkowym jest dla artystki gmina Janowice Wielkie i kontekst jej wyludniania. Szczególnie interesują ją aktualne emigracje młodych ludzi do większych ośrodków miejskich. W tym zjawisku odbijają się migracje historyczne, również te związane z historią rodzinną (wyjazd dziadka do Niemiec w latach 80.). Artystka chce podjąć temat tożsamości ziemi pozbawionej rud miedzi, cynku i uranu. Jej praca skupiać się będzie na opowieściach osób migrujących z małych miejscowości i do nich powracających. Proces pracy i ostateczny kształt instalacji dźwiękowej, wykorzystującej nawigację GPS, będzie wynikiem spotkań, podróży i rozmów. Już dziś zapraszamy do współtworzenia projektu publiczność, która przyjechała z małych wsi i miasteczek śląskich lub chce tam wrócić. Artystka planuje odtworzyć klimat powiatowego Śląska w środku aglomeracji miejskiej.
Make Larmo (Paulina Woźniczka i Weronika Krupa) – kolektyw artystyczny skupiający działania na intermedialnych i różnorodnych działaniach. Ich aktywności są mocno ukorzenione w miłości do warsztatowych technik graficznych, takich jak sitodruk. Tworzą własną markę, której wartością jest działanie wbrew masowej produkcji i ponowne wykorzystywanie materii. Po studiach magisterskich, głęboko w ich sercach ugruntowały się teorie posthumanistyczne i nowomaterialistyczne. Łączą wrażliwe spojrzenia na rzeczywistość z wiedzą, która poszerza ich percepcję, tworząc projekty rozrastające się na różne dziedziny.
Weronika Guenther – jest młodą, interdyscyplinarną artystką. Łączy różne media, takie jak dźwięk, video czy malarstwo, tworząc poszerzony research emocjonalnej strony przestrzeni. Ważną rolę w pracach artystki odgrywa poszukiwanie architektonicznych odniesień, nakładanych na kondycję emocjonalną człowieka. Przetwarza relację problemów późnego kapitalizmu z planami miast, w których żyjemy.
Pobyt studyjny to program Galerii Studio BWA Wrocław. Otwieramy dwa kolejne otwarte nabory na pobyty studyjne, które odbędą się w 2023 roku. Pobyt studyjny II kierujemy do osób związanych z szeroko pojętym Śląskiem (Dolnym, Górnym, Opolskim, Cieszyńskim, a także Śląskiem leżącym w Czechach i Niemczech). Śląsk jest przez nas rozumiany jako palimpsest kolejnych, nakładających się na siebie warstw, transgraniczne miejsce zderzeń różnych modeli życia. Niczym na mokradle, zróżnicowanym i pulsującym ekosystemie, z którym etymologicznie związany jest ten geograficzny obszar. Śląsk nie jest integralnie związany tylko z jedną państwowością, leży w Niemczech, Czechach i Polsce; ilość kulturowych transferów i przesunięć na tym terenie jest typowa dla przygranicza. Dlatego do naboru zapraszamy artystów_ki nie tylko urodzonych na Śląsku, ale także tu mieszkających (bez ograniczeń narodowościowych), których losy w różny sposób wiążą się ze Śląskiem – nie interesuje nas narodowość, a związek z konkretną ziemią. Miejsce przebywania kształtuje nasze sposoby myślenia i czucia, ale nie chcemy w żadnym razie poszukiwać esencji Śląska. Zaproponowane projekty w żaden sposób nie muszą nawiązywać do geograficznych kryteriów naboru ani nie muszą być związane z szeroko zakrojoną “śląskością”.
Do końca grudnia 2022 trwa nabór na Pobyt studyjny III – dla osób z doświadczeniem migracji. Szczegółowe informacje.