Błotko wystawa dzieci o błocie, przyrodzie i wyobraźni 22.09–29.10.2023
Wyobraźmy sobie, że trzymając w rękach glinę, dotykamy materii przyrody. Tak właśnie powstało Błotko – wystawa, będąca efektem pleneru artystycznego, w którym wzięły udział dzieci. Plener poprowadziła i przygotowała scenografię wystawy artystka Natalia Kopytko. Podczas pleneru uczestniczki i uczestnicy wraz z projektantem Bartoszem Brylewskim poszukiwali dzikiej gliny. Biolog i badacz nietoperzy Łukasz Iwaniuk opowiedział o sposobach wykorzystywania błota przez zwierzęta do budowania norek, gniazd i kryjówek. Zainspirowani budownictwem zwierząt oraz gliną – jako materią ziemi – stworzyli wystawę o świecie przyrody i wyobraźni.
Konkurs Gepperta, to przegląd malarskich debiutów na polskiej scenie artystycznej, organizowany przez BWA Wrocław we współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. W tym roku zastosowaliśmy nową formułę, prezentując prace siedmiorga utalentowanych artystów i artystek wytypowanych przez jury konkursowe. Chociaż ich twórczość jest bardzo zróżnicowana, wszyscy wyraźnie czerpią inspiracje z osobistych przeżyć – zarówno tych bolesnych, jak i tych niosących radość lub tęsknotę. Wystawa pozwala wniknąć do wewnętrznego świata każdej i każdego z nich.
Artyści i artystki: Monika Falkus, Bartłomiej Flis, Natalia Karczewska, Adam Kozicki, Klaudia Prabucka, Hanna Shumska, Konrad Żukowski
Kuratorki: Joanna Kobyłt, Marlena Promna
Studio BWA Wrocław
Już po nas wystawa zbiorowa 10.11.2023–13.01.2024
Przemija postać świata. Wystawa Już po nas to próba przecięcia w poprzek apokaliptycznych i technooptymistycznych dyskursów, które wiążą się z obecnością ludzi (i nie tylko) na planecie Ziemia w przyszłości. Poszukujemy nowych, aktualnych konstytucji własnego bycia w świecie, zapomnianych źródeł poznania, przedłużenia czy kontestacji cywilizacyjnych dokonań i klęsk w duchu archeofuturyzmu czy spekulatywnych fabulacji. To wystawa o scenariuszach tego, co może przyniesie przyszłość.
Linda Lach, Trans-line, 2022
Artyści i artystki: Anna Banout, Eternal Engine (Martix Nawrot i Jagoda Wójtowicz), Agata Konarska i Agata Lankamer, Linda Lach, Zuzanna Piekoszewska, Zuzanna Wołejko, Weronika Zalewska
Kurator: Cezary Wicher
Galeria BWA Wrocław Główny
Czyje głosy są słyszane? wystawa uczestniczek programu rezydencyjnego 10.11–31.12.2023
Wystawa jest efektem pobytów rezydencyjnych we Wrocławiu sześciu artystek z Norwegii, pracujących zarówno z mediami wizualnymi (fotografia, video, malarstwo, obiekt) jak i z dźwiękiem i wokalem. Działania rezydentek łączy inspiracja miastem i nowym otoczeniem, w którym znalazły się na kilka tygodni. Intencją jest dowartościowanie samego procesu twórczego. Wystawa stawia również pytanie o możliwość włączania w krąg sztuki osób nieznanych w danym środowisku. Czyje głosy są słyszane? Program wymiany dla zagranicznych artystów z Polski i Norwegii to projekt organizowany przez Wrocławski Instytut Kultury, współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.