BIURO nr 2. Marzyciele
Zgromadzone w drugim numerze teksty powstały z myślą o uchwyceniu statusu i potencjału rozmaitych fantazmatów, nie tylko tych ewidentnych: utopijnych i fikcyjnych, ale też tych bardziej „przezroczystych”, działających na co dzień w naszym życiu.
Miejsce akcji: wizualność, sztuka, dizajn, oraz infrastruktura kulturalna. Sięgamy, na marginesie naszych ostatnich wystaw, po archeologię i współczesność odnowionego przez neoawangardę marzenia o realnym zbliżeniu wartości sztuki oraz życia społecznego i politycznego. Spróbujemy też pokazać inne godne uwagi marzenia.
W numerze między innymi
Prodeus: Gustav von Aschenbach i Tadzio, Humbert Humbert i Lolita / Mikurda: Czemu nas tamnie ma? Przyczynek do kartografii fantazmatycznej / KwieKulik. Forma jest Faktem społecznym. Na pytania BIURA odpowiadają Kulik, Kwiek, Ronduda i Schöllhammer / wywiad: z Przemysławem Kwiekiem rozmawia Łukasz Ronduda / Mituś: widmo retroawangardy / dizajn po antydizajnie: Bartosz Mucha i Monika Zawadzki / Top of the City: Sławek ZBK Czajkowski – rozmowa nadachu / sztuka kontra instytucje / Jarodzki: rysunkowy felieton z Kongresu Kultury Polskiej
- rok wydania: 2010