Wydarzenie będzie
Glina to powszechna nazwa dla materiału ilastego – bardzo drobnoziarnistej skały o niezwykłych właściwościach. W połączeniu z wodą tworzy masę ceramiczną – związek znany ludzkości od tysięcy lat. Utrwalona poprzez wypał, zmienia się nieodwracalnie w ceramikę.
W miejscu powstawania nowej siedziby BWA przyglądamy się najdrobniejszym frakcjom materii: pyłowi unoszącemu się w powietrzu, klepisku pod stopami, czerwonej ziemi pokrywającej dawny kort tenisowy. Czy te pozornie niepotrzebne resztki mogą stać się zasobem? Nasz eksperyment pokaże, jak postindustrialne cząsteczki mogą posłużyć do tworzenia nowej architektury. Jak gruz i ziemia zyskują wartość, gdy spojrzymy na nie jako na materiały cyrkularne – elementy zamkniętego obiegu, zdolne do ponownego wykorzystania.
Harmonogram:
Bartosz Brylewski ukończył specjalizację Industrial Design na School of Form w Poznaniu w 2020 roku. Już wówczas jako asystent projektanta Fernando Laposse w Londynie poznawał zasady regeneracyjnego projektowania oraz wartość eksperymentalnego rzemiosła. Do szczególnych zainteresowań projektanta należy praca z ceramiką, dlatego w swoim projekcie dyplomowym badał lokalne naturalne materiały z wykorzystaniem tradycyjnych i eksperymentalnych metod pracy. Projekt był wystawiany w ramach Łódź Design Festiwal, Gdynia Design Days i Salone del Mobile w Mediolanie. Od 2022 roku rozwija ścieżkę zawodową podzieloną na autorską pracę z ceramiką oraz dydaktykę związaną z tematem dzikiej gliny i projektowania wernakularnego. Aktualnie razem z Miką Drozdowską kuratoruje program dzikiej gliny w galerii SIC! BWA Wrocław.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.