Wydarzenie było
W niedzielę, tuż po otwarciu wystawy EUROPA II, zapraszamy na oprowadzanie z artystą Yuriyem Bileyem oraz kuratorką Martą Czyż.
Wystawa Yuriya Bileya to opowieść o kulturze wizualnej wybranych momentów z historii trzech krajów europejskich, z którymi artysta jest związany: Ukrainy, Polski i Niemiec. Biley skupia się nie na przełomach dziejowych, ale na mniej widocznych procesach historycznych, które doprowadziły do znaczących zmian politycznych czy systemowych. Opowiada o nich z perspektywy zewnętrznej i wewnętrznej, emigranta i imigranta.
W ramach wystawy w Studio BWA Wrocław artysta podejmuje tematy wolności oraz demokracji i bada ich przemiany na mapie Europy, analizując materiały archiwalne pochodzące z okresu od lat 60. do 90.
Yuriy Biley – ur. 1988 roku w Użhorodzie (Zakarpacie, Ukraina). Artysta wizualny i kurator. W 2011 roku ukończył Narodową Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie. Od 2015 roku mieszka i pracuje we Wrocławiu, a od 2022 również w Berlinie. Artysta w swojej praktyce twórczej skupia się na tematach związanych z doświadczeniem emigracji. Interesuje go tekst i wpływ języka jako czynnika kulturowego. Tworzy instalacje, kolaże i prace o charakterze postartystycznym.
Współzałożyciel i członek Open Group (od 2012). Kolektyw otrzymał nagrody specjalną i główną PinchukArtCentre Prize (2013, 2015, Kijów). Ich prace zostały zaprezentowane w Ukraińskim Pawilonie Narodowym na 56. Biennale Sztuki w Wenecji (2015). W 2019 roku kolektyw Open Group był kuratorem Pawilonu Narodowego Ukrainy na 58. Biennale Sztuki w Wenecji. W 2024 roku Open Group będzie reprezentował Pawilon Polski na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, kuratorowany przez Martę Czyż.
Biley jest kuratorem i współzałożycielem dwóch galerii: Detenpyla we Lwowie (od 2011) i NOWY ZŁOTY we Wrocławiu (od 2019). W latach 2022–2023 był nominowany do najważniejszej ukraińskiej nagrody dla młodych artystek i artystów – PinchukArtCentre Prize. W 2022 roku otrzymał nagrodę „Gazety Wyborczej Wrocław” WARTO oraz nagrodę publiczności Allegro Prize. W 2023 został uhonorowany Nagrodą im. Wojtka Falęckiego.
Prace artysty były pokazywane m.in. w Stadtmuseum w Berlinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym Muzeum Sztuki w Kijowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Ołomuńcu, KVOST – Kunstverein Ost w Berlinie, BWA w Zielonej Górze, Galerii Labirynt w Lublinie, PinchukArtCentre w Kijowie, Galerii Raster w Warszawie, Jam Factory Art Center we Lwowie.
Marta Czyż – ur. 1982 w Warszawie. Historyczka sztuki, kuratorka i krytyczka. Kuratorka Pawilonu Polskiego na 60. Biennale Sztuki w Wenecji (z projektem kolektywu Open Group). Kuratorowała m.in. Festiwal Sztuk Efemerycznych Konteksty w Sokołowsku, 9. Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2020) oraz „Towarzystwo Zniechęcenia” (wraz z Yuriyem Bileyem) w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (2022). Wspólnie z Julią Wielgus wydała książki „D.O.M. Polski” (galeria Raster, BWA Zielona Góra, 2012) oraz „W ramach wystawy – rozmowy z kuratorami” (2015). Jest autorką tekstów do katalogów oraz opracowań naukowych. Członkini AICA regularnie publikuje w „Dwutygodniku”, „Miej Miejsce”, „Vogue”, „Polityce” oraz w „Wysokich Obcasach”.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.